Măsura radicală pe care ar putea s-o ia China, dacă UE va interzice folosirea echipamentelor Huawei în rețelele 5G

62125033

China ar putea lua măsuri împotriva Nokia şi Ericsson, dacă UE va interzice folosirea echipamentelor Huawei în reţelele 5G.

 

China ia în considerare măsuri împotriva producătorilor de echipamente de telecomunicaţii Nokia şi Ericsson, pentru eventualitatea în care Uniunea Europeană va urma exemplul Statelor Unite şi al Marii Britanii şi va interzice folosirea echipamentelor Huawei Technologies în reţelele 5G, a relatat publicaţia Wall Street Journal (WSJ), citând surse apropiate situaţiei, transmite Reuters.

Săptămâna trecută, Marea Britanie a cerut operatorilor de telecomunicaţii să nu mai cumpere componente 5G de la Huawei, începând de la sfârşitul acestui an şi să elimine din reţelele 5G toate componentele existente provenite de la grupul chinez, până în 2027, transmite News.ro.

Compania suedeză Ericsson şi cea finlandeză Nokia se numără printre beneficiarele imediate ale campaniei americane împotriva Huawei.

Ministerul chinez al Comerţului analizează măsuri de control al exporturilor care ar împiedica Nokia şi Ericsson să livreze produse fabricate în China în alte ţări.

Măsurile de retorsiune ar fi scenariul extrem pe care Beijingul l-ar folosi doar dacă ţările europene vor interzice accesul furnizorilor chinezi la reţelele lor 5G, a declarat o persoană citată de WSJ.

UE nu a recomandat până în prezent o interzicere a Huawei, dar a publicat standarde de securitate pe care statele membre trebuie să le aplice atunci când folosesc furnizori consideraţi că implică un risc ridicat pentru reţelele 5G.

Nokia şi Ericsson nu au răspuns imediat solicitărilor de comentarii.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
Fallout 4 rămâne un joc impresionant chiar și după 11 ani. Lumea sa post-apocaliptică încă fascinează jucătorii

Fallout 4 este un joc splendid. Chiar și acum, la 11 ani de la lansare. De ce merită atenția noastră aflăm acum.

Studenții români intră în cursa spațială globală cu proiecte spectaculoase. Dronele lor concurează cu Stanford

Trăim cel mai aglomerat moment din istoria explorării spațiale. Rachete care aterizează singure, constelații de mii de sateliți, misiuni spre Lună, state și corporații private se întrec într-o cursă care se accelerează pe zi ce trece.

iLikeIT. Emisiunea integrală din 16 mai 2026

iLikeIT. Emisiunea integrală din 16 mai 2026.

Recomandări
Discuții între Bolojan și Fritz despre consultările de luni de la Cotroceni. Orice formulă de guvernare cu PSD, exclusă

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a declarat, sâmbătă, după discuțiile cu premierul interimar Ilie Bolojan, că USR și PNL vor merge la consultările de la Cotroceni cu poziția comună de a nu susține o formulă de guvernare alături de PSD.

România și alte 35 de state au aprobat înființarea unui tribunal special, „ca cel de la Nürnberg”, pentru judecarea lui Putin

O coaliție formată din 36 de țări și Uniunea Europeană a aprobat crearea unui tribunal special pentru a-i judeca pe Vladimir Putin și pe liderii de vârf ai Rusiei pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei.

Cod portocaliu de averse torenţiale în țară. Multe județe vor fi lovite de grindină și vijelii până duminică dimineaţa

ANM a emis o avertizare Cod portocaliu de averse torenţiale pentru cinci judeţe şi o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, averse torenţiale, grindină şi vijelii pentru 19 judeţe şi municipiul Bucureşti, de sâmbătă până duminică.