Ponta anunta ca delegatia FMI si-a amanat vizita dupa referendumul pentru demiterea presedintelui

60588984

Delegatia comuna a Fondului Monetar International (FMI), Comisia Europeana si Banca Mondiala si-a amanat vizita in Romania.

Vizita era programata sa inceapa pe 24 iulie, in saptamana care urmeaza referendumului pentru demiterea presedintelui Basescu, din 29 iulie, a anuntat premierul Victor Ponta.

"Delegatia Fondului Monetar International, Comisiei Europeane si Bancii Mondiale se va afla in Romania in saptamana imediata dupa referendum. Bineinteles ca s-a amanat pentru ca delegatiile FMI si CE au considerat intotdeauna ca nu trebuie sa vina in campanie electorala. Saptamana 22-29 este ultima saptamana de campanie electorala", a spus premierul.

Ministrul Finantelor, Florin Georgescu, a anuntat pe 4 iulie ca expertii Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale vor veni la Bucuresti pe 24 sau 25 iulie, pentru o noua evaluare a acordului, nefiind prevazut ca misiunea sa fie amanata din cauza situatiei politice interne.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Warren Buffett isi pregateste retragerea. Adjunctii sai au primit in grija active de 8 mld. dolari

Miliardarul american Warren Buffett isi pregateste planul de succesiune la sefia holdingului Berkshire Hathaway, incredintand tot mai multe active spre administrare secunzilor sai preferati.

Soarta monedei unice: 1 euro = 1 dolar

Pentru a rezolva criza datoriilor, Europa este condamnata la programe de austeritate, la reformarea legislatiei muncii si la un urias program de stimulare financiara. Sunt sanse ca euro sa cada la paritate cu dolarul, scrie intr-un editorial Barron's.

Analiza Gandul.info: unde va ajunge cursul LEU-EURO

In doar 10 zile, de la inceputul procedurii de suspendare a presedintelui Traian Basescu, cursul leu/euro a crescut cu 2,24% ajungand vineri, 13 iulie, la nivelul maxim istoric de 4,5495 lei/euro.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.