Accidentul feroviar de la Craiova, din cauza unor suruburi demontate

×
Publicitate

Mai precis, 26 de suruburi au fost demontate de pe sinele de cale ferata. Acum o luna, un accelerat a deraiat  si 15 persoane au fost ranite usor.

La scurt timp, autoritatile vorbeau si despre un suspect, un angajat disponibilizat al CFR. Suruburile au fost demontate de cel putin doua persoane, sunt de parere expertii. Pentru desfacerea lor au fost folosite lubrifiant si chei speciale.

Suruburile au fost lasate intre sine, iar o dovada ca ele fusesera demontate inainte de accident este faptul ca niciunul nu are urme de lovire sau forfecare.

Intentia nu a fost de a fura sina, au mai sustinut expertii Autoritatii Feroviare Romane, pentru ca nicio piesa nu lipseste. Au fost prelevate si probe ADN de pe suruburi pentru identificarea autorilor. Specialistii cred ca actiunea a fost una intentionata si a vizat deraierea acceleratului Timisoara-Bucuresti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
S-a sinucis din dragoste pentru profesoara cu care a avut o relatie

O poveste de iubire, intre un baiat de 19 ani si cea care i-a fost profesoara de romana pana in vara, cand el a terminat liceul, s-a transformat intr-o drama, la Targu Jiu.

A cazut de la cinci metri inaltime, in rezervorul de apa al unei nave!

O cadere de la cinci metri inaltime putea pune capat vietii unui muncitor de 35 de ani, din Constanta. Omul lucra miercuri seara in santierul naval, pe puntea unui petrolier rusesc ancorat pentru reparatii.

Masina unui politist implicat in scandalul "Mita pentru permise", arsa!

Un incendiu suspect a distrus miercuri noapte masina unui subofiter implicat in scandalul "Mita pentru permise", de la Pitesti.

Recomandări
6 milioane de euro pentru un campus care nu a primit niciodată elevi. După aproape 20 de ani, construcția este o ruină

La Nădlac un campus școlar care ar fi trebuit să primească sute de elevi a devenit o ruină la aproape 20 de ani de la începerea lucrărilor.

Diana Buzoianu: „Programul Casa Verde Baterii nu se va baza pe principiul primul venit, primul servit”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, declară că programul Casa Verde Baterii, al cărui ghid de finanțare a fost supus dezbaterii publice, nu se va baza pe principiul „primul venit, primul servit”.

O dronă a intrat în spațiul aerian al României, în zona Galați-Tulcea. A căzut la 4 kilometri de localitatea Grindu

O dronă a intrat în spațiul aerian românesc, la aproximativ 13 kilometri est de municipiul Galați, iar la ora 03.24 a căzut la aproximativ 4 kilometri nord-est de localitatea Grindu, județul Tulcea, într-o zonă nepopulată.