Vincenzo Montella, după înfrângerea suferită de echipa sa în faţa Olandei, la EURO 2024: „Nu am regrete”

Vincenzo Montella
IMAGO

Selecţionerul Turciei, fostul atacant italian Vincenzo Montella, a asigurat că nu are "regrete" după înfrângerea suferită de echipa sa în faţa Olandei, scor 1-2, sâmbătă la Berlin, în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024.

''Am avut multă încredere, am jucat bine, aşa că prefer să subliniez ce a mers bine. Nu am regrete, iar jucătorii nu ar trebui să aibă nici ei vreun regret", a declarat Montella la conferinţa de presă.

''Suntem dezamăgiţi, evident, cred că meritam mai mult, dar am câştigat trei meciuri (la acest EURO), am egalat recordul Turciei şi privesc viitorul cu multă încredere şi clarviziune", a continuat el.

Întrebat ce a făcut diferenţa în meciul cu Olanda, Montella a estimat că ar fi "uşor să spun că a fost lipsa de experienţă (a echipei sale), chiar dacă este adevărat".

"Gestionarea meciului în repriza a doua putea fi mai bună", a recunoscut italianul, "dar asta ar fi însemnat atunci că eram o echipă perfectă, ceea ce ar fi fost ciudat", a adăugat el.

Numit în luna septembrie 2023 la cârma naţionalei Turciei, Vincenzo Montella a dat asigurări că vrea să rămână în acest post.

"Mi-a plăcut foarte mult munca mea aici şi sunt foarte mândru de echipa mea şi de jucătorii mei. Mulţi sunt foarte tineri şi aş dori să culeg roadele acestei experienţe", a mai spus selecţionerul Turciei.

''Experienţa acumulată aici este importantă, la fel şi ceea ce am demonstrat în competiţie. Există multă simpatie pentru această echipă, inclusiv în străinătate. Dar trebuie să continuăm să progresăm, să ne îmbunătăţim, pentru că viitorul ne aparţine, după părerea mea", a conchis Montella.

”O dorință veche!” Andrei Rațiu dă lovitura! Spaniolii au anunțat că fundașul român este aproape de transferul carierei

Olanda învinge Turcia și se califică în semifinalele Euro 2024. Olanda a reușit să întoarcă scorul de pe tabela de marcat după ce a fost condusă de Turcia, scorul final fiind 2-1.

Turcia a învins cu 2-1 Austria în cel mai surprinzător meci din optimile de finală ale EURO 2024, care s-a jucat la Leipzig, în direct pe PRO TV și VOYO.

Ministerul de Externe, avertisment pentru românii care vor să meargă în Turcia și Grecia. Ce risc există în perioada estivală

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Turcia că, în cursul zilei de sâmbtă, au fost înregistrate 44 de focare de incendii pe teritoriul acestei ţări.

Candidatura Dianei Șoșoacă la prezidențiale a fost respinsă de CCR. Motivarea judecătorilor

CCR a anunțat, sâmbătă, că s-au depus 7 contestaţii care vizează candidaturile lui Mircea Geoană, Diana Şoşoacă, Nicolae Ciucă, Kelemen Hunor şi Ludovic Orban. Judecătorii au decis, în final, că Diana Șoșoacă nu mai poate candida.

Aglomerație la BEC, în ultima zi pentru depunerea candidaturilor la prezidențiale. Ciolacu, însoțit de o armată de pesediști

A fost ultima zi pentru depunerea candidaturilor la prezidențiale. Marcel Ciolacu, președintele PSD, a mers, sâmbătă dimineață, la Biroul Electoral Central, cu mai bine de 1 milion de semnături de susținere.

Primele cuvinte ale vânătorului de comori care a descoperit o sabie unicat veche de 3.000 de ani: „Fericirea e mare”

Un vânător de comori a găsit, în județul Mureș, într-o pădure, o spadă de bronz veche de 3.000 de ani. Sabia, care poartă poveștile unei civilizații de mult apuse a fost scoasă întreagă din pământ de arheologi.