Pericol de explozie pe drumul dintre Oradea si Arad, dupa ce o cisterna cu substanta inflamabila s-a rasturnat. VIDEO

×
Publicitate

  A fost pericol de explozie aseara, in Bihor, dupa ce o autocisterna, incarcata cu peste 23 de tone de substanta inflamabila, a derapat si s-a rasturnat.

In urma impactului, lichidul a inceput sa se scurga, iar orice flacara deschisa sau chiar o simpla scanteie ar fi dus la o deflagratie cu urmari dezastruoase.

Din fericire pompierii au avut nevoie doar de o jumatate de ora ca sa izoleze zona si au indepartat pericolul. In ajutor le-au venit si politistii care au deviat circulatia.

Alarma a fost data miercuri seara, in jurul orei 20:00, dupa ce autocisterna inmatriculata in Polonia, incarcata cu acetat de vinil, a derapat in apropierea localitatii Les, pe DN 79, care face legatura intre Oradea si Arad, si s-a rasturnat intr-un sant.

Pentru ca se simtea un miros puternic de combustibil, pompierii veniti la fata locului au izolat zona, de teama unei explozii.

Ioan Bas, comandant ISU Crisana: "S-au eliminat toate sursele de natura electrica, s-a dizlocat bornele de la acumulator, s-au oprit toti consumatorii electrici, s-a interzis fumatul si s-a creat un spatiu de siguranta cu un perimetru de 300 de metri stinga dreapta fata de locul evenimentului."

In mai putin de o jumatate de ora, militarii au reusit sa evalueze situatia si au descoperit ca existau mici scurgeri prin capacele de vizitare ale cisternei. Intre timp, la locul accidentului au ajuns si politistii.

Claudiu Pop, prefectul judetului Bihor: "S-au luat masurile de izolare a traficului, de deviere a traficului si de izolare a zonei, pentru a nu pune in pericol viata cetatenilor."

Circulatia intre Oradea si Arad a fost reluata abia la ora 2:00 dimineata, dupa ce a fost indepartat orice pericol de explozie.

Substanta era adusa din Polonia si ar fi trebuit sa ajunga la o fabrica din Rasnov.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Stalpii care leaga reteaua de curent electric dintre Europa si Romania, remontati dupa ce au fost pusi la pamant de hoti

 Cei doi stalpi de inalta tensiune, doboriti in urma cu doua saptamani langa localitatea bihoreana Chiribis, au fost remontati.

Locuitorii din Oradea care nu si-au ridicat alimentele de la U.E. sunt asteptati la depozit. Cand isi pot lua pachetele

 Oradenii care nu si-au ridicat ajutoarele alimentare sunt din nou asteptati la depozit. Administratia Sociala Comunitara a reinceput Programul European de Distribuire a Alimentelor catre persoanele defavorizate (PEAD).

Ce s-a intamplat cu operatia de prelevare care trebuia sa aiba loc la Oradea, dupa ce avionul cu medici s-a prabusit in munti

 Operatia de prelevare de organe la care trebuia sa participe si echipa de medici care s-a prabusit cu avionul, s-a desfasurat, totusi, aseara, la Spitalul Judetean din Oradea.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.