Straini fascinati de Romania. Si-au cumparat case si s-au mutat in Sibiu

×
Publicitate

Au venit ca turisti in tara noastra, dar si-au dat seama ca este locul unde vor sa-si traiasca tot restul vietii. Sute de familii s-au indragostit de peisajele si linistea din satele ardelenesti si cu cateva mii de euro si-au cumparat case la tara.

Le-au renovat, le-au adus la confortul pe care il au in strainatate si s-au mutat in ele. Adriana Delaloye s-a nascut in Romania insa in urma cu 35 de ani a plecat in Elvetia. Acolo si-a cladit familia si cariera dar, incepand cu anii 90 a venit adesea in Romania in vacante. Acum si-a implinit un vis mai vechi: acela de a trai la tara. Si-a ales "tara" din Marginimea Sibiului.

Sotii Haham au plecat in Israel acum 60 de ani, cand erau doar niste copii. Au mai venit pe aici doar ca turisti pana cand, n-au mai plecat. Au ales o casuta mica, dar cocheta, de care sunt foarte mandri. Specialistii in domeniul imobiliar spun ca au tot mai multi clienti din strainatate, in general pensionari care cer sa cumpere case la Sibiu. ''Ei cauta case vechi construite in 1800-1900, case care cu un pic de aranjament, renovate si le aduc la niste standarde ok,'' a spus Bogdan Gicu, agent imobiliar.

O casa veche la tara se poate cumpara cu 15-20 de mii de euro. Necesita insa investitii care, in functie de pretentiile cumparatorilor, pot depasi de multe ori valoarea initiala a imobilului.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Studenti clujeni in cea de-a doua tabara de vara la Fortul 13 Jilava

Facultatea de Teatru si Televiziune UBB in parteneriat cu Penitenciarul Gherla si Penitenciarul Jilava, au organizat anul acesta tabara, in vederea realizarii filmului documentar ”Miercuri zi de baie”.
 

Luna august, luna in care romanii se intorc acasa

In Tara Oasului din judetul Satu Mare strazile s-au aglomerat de masini cu numere de Franta, Italia, Ausrtria si Belgia, semn ca romanii s-au intors acasa in concedii.

Doliu intr-o familie din Turda. Un barbat de 34 de ani si-a pus capat zilelor

Casatorit si cu doi copii mici, un barbat din judetul Cluj si-a pus capat zilelor desi problemele lui pareau sa-si fi gasit rezolvarea.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.