Scutul Padurii 2013. 27 de agenti economici controlati si amenzi de peste 10.000 de lei

61226590

Amenzii de peste 10.000 de lei - acesta este bilantul ultimei actiuni a politistilor si specialistilor din cadrul Directiei Silvice, Garda Financiara si Garda de Mediu din Alba in cadrul proiectului „Scutul Padurii 2013”.

Actiunie a avizat trei localitatii - Cugir, Sugag si Sasciori, iar cele 12 echipe de specialisti si politisti au luat la puricat toate firmele din zona care se ocupa cu exploatrea lemnului.

Un admistrator al unei firmei care se ocupa cu exploatarea lemnului din Sugag s-a ales cu dosar penal pentru evaziune fiscala de peste 90.000 de lei, iar o economista a unei alte firmei a primit amenda de 1.500 de lei pentru neregulile gasite in acte.

Astfel de actiuni vor fi organizate si in lunile urmatoare pentru a limita taierile masive de arbori din zona.
 

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Legea salarizării. Dragoș Pîslaru: Sindicatele au cerut 20 de miliarde de lei în plus, dar pragul este 12 miliarde

Reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale” şi ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, au discutat vineri, 17 iulie, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR.

ANM a prelungit avertizarea de caniculă. Codul galben a fost extins la 13 județe și București | HARTĂ

Canicula se extinde în România și aduce temperaturi de până la 37 de grade în următoarele zile. ANM avertizează și asupra furtunilor puternice în mai multe regiuni ale țării.

Clanul Buricea avea bani ascunși în ziduri și o colecție de mașini de lux. Averea confiscată valorează peste 680.000 de euro

Procurorii DIICOT au confiscat de la clanul Buricea din Brăila 12 autoturisme în valoare de o jumătate de milion de euro, trei ambarcaţiuni, bijuterii, o armă, peste 30 de săbii, dar şi 80.000 de euro, o parte din bani fiind găsiţi ascunşi în zidărie.