Olimpiada Internationala de Limba franceza la Cluj

61361934

In perioada 7-10 mai 2015 se desfasoara in Cluj-Napoca doua olimpiade internationale: Limba franceza si Limba si literatura maghiara. Prima editie a Olimpiadei Internationale de Limba Franceza reuneste la Cluj 36 de elevi din 6 tari europene.

La olimpiada participa elevi din tari membre OIF – Albania, Armenia, Bulgaria, Macedonia, Republica Moldova si România. Fiecare tara participa cu un lot de 6 candidati: 3 elevi (predare in regim normal) si 3 elevi (predare in regim bilingv). Concurentii sunt elevi din clasele XI-XII. Elevii vor sustine in cadrul olimpiadei doua probe: proba scrisa individuala si proba in echipa.

Una dintre partipantele la olimpiada din lotul national al României este clujeanca Pop V. P. Marie Kristine, eleva in clasa a XI-a la Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu”, Cluj-Napoca.

Festivitatea de deschidere va avea loc in sala Aula Magna a Universitatii Babes-Bolyai, in 7 mai, ora 18:30, iar premierea elevilor va avea loc in data de 10 mai 2015, ora 10.00, in sala Auditorium Maximum a Casei Universitarilor, Universitatea Babes-Bolyai.

Clujul gazduieste, astfel prima editie a acestui eveniment international.

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Parlamentul intră în sesiune extraordinară. Reformele din PNRR și programul SAFE, primele pe ordinea de zi

Parlamentul intră de luni într-o sesiune legislativă extraordinară. Pe agenda aleșilor se află mai multe proiecte esențiale pentru îndeplinirea jaloanelor din PNRR, dar și proiectul de lege pentru programul SAFE.

Tăcere dinspre Moscova după cele trei drone doborâte de România. Ambasadorul Rusiei nu a ajuns la MAE după ce a fost convocat

După ce a treia dronă a fost doborâtă în spațiul aerian al țării noastre, România reacționează diplomatic pe toate canalele.

ANIMAȚIE. Traseul celei de-a treia drone doborâte în spațiul aerian al României. Cum a fost interceptată în doar cinci minute

O nouă dronă care a pătruns ilegal în spațiul aerian al României a fost doborâtă duminică dimineață de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române.