O familie cu patru copii din Bistrita-Nasaud a ramas pe drumuri

×
Codul embed a fost copiat

Patru copii din Sarata, judetul Bistrita-Nasaud, au ramas pe drumuri dupa ce casa in care traiesc impreuna cu familia lor a ars. Focul s-a extins si la o casa din apropiere, unde locuiau alte 4 persoane, si care a fost distrusa in proportie de 50%.

Nimeni nu a fost ranit, dar oamenii, oricum foarte saraci, au pierdut totul. Inca nu se stie de la ce a pornit focul, dar vecinii nu exclud sa fi fost pus intentionat. „Dormeam in camera asta si din pod a cazut foc pe picioarele mele pe pat, am crezut ca arunca cineva pe geam cand am iesit afara casa era in flacari”, povesteste Mihai Horvat, tatal celor patru copii.

In ciuda eforturilor depuse de pompieri, flacarile s-au extins si la o casa din imediata apropiere. „Am intervenit cu 2 autospeciale cu apa si spuma, am chemat in sprijin si un echipaj de prim ajutor. Au ars 2 case, focul a pornit de la acoperisul primei case si s-a extins la a doua. Prima casa este distrusa in proportie de 80 la suta si a doua in proportie de 50 la suta”, explica Plt. Mihai Voda, reprezentantul ISU Bistrita-Nasaud.

Casa nu era asigurata, astfel ca proprietarii si cei 4 copii vor locui pe la vecini, pana vor avea bani sa isi reface locuinta. Oamenii din zona vor pune mana de la mana pentru a-i ajuta pe cei ramasi fara adapost.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Sfarsit tragic pentru un barbat de 80 de ani din Bistrita
Sfarsit tragic pentru un barbat de 80 de ani din Bistrita

Batranul a murit carbonizat dupa ce ginerele i-a adus o butelie si i-a atras atentia sa nu umble la ea. Acesta nu i-a ascultat indemnul si cel mai probabil s-a intoxicat cu gaz pentru ca nu a reusit sa mai iasa din locuinta.

Incendiu de proportii in Sibiu. Sase oameni au ramas fara adapost
Incendiu de proportii in Sibiu. Sase oameni au ramas fara adapost

Casa in care locuiau cei sase a fost distrusa complet, iar vecinii s-au temut ca flacarile vor ajunge si la locuintele lor. Pompierii au facut eforturi disperate pentru a impiedica extinderea si au reusit sa stinga focul dupa doua ore.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.