Lemnaru, peste tot acasa. “U” a invins cu 1-0 Gaz Metan, la Targu Mures

61492104

Atacantul Universitatii a marcat din nou si e pe primul loc in clasamentul golgheterilor din Liga I. Lemnaru a ratat si un penalty, pe final. Clujenii au iesit din zona retrogradarii, dupa victoria cu Gaz Metan.

„Exilati” la Targu Mures pentru ca si-au cantat bucuria pe teren la meciul cu CFR, fanii lui “U” Cluj au insotit echipa si in „bejenie”. Asta nu i-a facut insa pe jucatorii lui Teja sa se simta „acasa” pe stadionul lui ASA. Practic, nimeni nu s-a simtit comod la Targu Mures. Astfel trebuie sa se explice faptul ca niciuna dintre echipa n-a luat initiativa in prima parte si au parut ca ambele au ca singur scop blocarea adversarului.

Intr-un asemenea meci, ocaziile au fost atat de rare incat muresenilor prezenti la partida le-a pierit repede dorul de Liga I, in prima repiza. Gazul a parut echipa mai sigura pe ea, dar pustiul Calcan a intrerupt o plictiseala de 23 de minute, cu un sut care a ocolit vinclul portii mediesene. Cel mai important eveniment al reprizei a fost eliminarea lui Robertson. Englezul a vazut rosu dupa un cot aplicat pe figura lui Lungu (30).

Clujenii nu s-au descurcat mai bine pana la pauza, nici cu 10 gazisti in fata, iar Munteanu putea marca la un sut venit dupa o respingere a lui Veselovsky (37).

Lemnaru, gol si penalty ratat

“U” Cluj a aratat ca o echipa in superioritate numerica abia in repriza a doua. A presat defensiva lui Dulca, pana cand aceasta a cedat. Cel mai in forma atacant din Liga I, Valentin Lemnaru a devenit golgheterul campioantului, dupa ce a scapat de marcaj si a trimis pe langa Plesca (60). Dupa gol, mediesenii l-au pus la munca pe Veselovsky, iar portarul lui „U” a respis suturile lui Petre (69) si Markus (76). Lemnaru le-a dat si emotii fanilor Universitatii. A obtinut un penalty, dar “scarita” sa a fost respinsa de Plesca (81). Chiar si asa, clujenilor le-a fost de ajuns avantajul de un gol pentru o victorie ce ii scoate din zona retrogradarii si care incheie o saptamana perfecta pentru “sepcile rosii”.

Echipele de start:

"U" Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Gercaliu – Bucsa, Lungu – Boutadjine, Calcan, Tarnacop – Lemnaru
Rezerve: V. Niculescu – I. Neag, Cristocea, Takacs, Kovacs, Sauvadet, Machado

Gaz Metan: Plesca – Zaharia, Muth, Frasinescu, Buzean – Todea, Tahar – Al. Munteanu, Bawab, C. Petre – Robertson
Rezerve: Vatca – Trtovac, Mach, Djalo, R. Avram, Llullaku, Markus

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Achiziție spectaculoasă a statului. Romgaz preia de la elvețieni combinatul chimic Azomureș

Compania de stat Romgaz a anunțat miercuri că va prelua combinatul chimic Azomureș, cea mai importantă mutare strategică după implicarea în proiectul Neptun Deep. 

Atribuțiile guvernului interimar. Moțiunea PSD-AUR a lăsat România fără putere de semnătură pentru 10 miliarde de euro

Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis într-un moment delicat, cu reforme blocate și termene-limită pentru PNRR. România riscă să piardă miliarde de euro în lipsa unor decizii rapide și a unui acord politic pentru proiectele mari. 

Cât de greu este pentru un străin să devină, oficial, român. Ce l-a impresionat pe Arun, din India, la istoria României

Zeci de cetățeni din Columbia, Noua Zeelandă, Egipt sau Turcia au depus astăzi jurământul de credință față de România și au devenit cetățeni cu acte și drepturi depline.