Lemnaru, peste tot acasa. “U” a invins cu 1-0 Gaz Metan, la Targu Mures

Atacantul Universitatii a marcat din nou si e pe primul loc in clasamentul golgheterilor din Liga I. Lemnaru a ratat si un penalty, pe final. Clujenii au iesit din zona retrogradarii, dupa victoria cu Gaz Metan.

„Exilati” la Targu Mures pentru ca si-au cantat bucuria pe teren la meciul cu CFR, fanii lui “U” Cluj au insotit echipa si in „bejenie”. Asta nu i-a facut insa pe jucatorii lui Teja sa se simta „acasa” pe stadionul lui ASA. Practic, nimeni nu s-a simtit comod la Targu Mures. Astfel trebuie sa se explice faptul ca niciuna dintre echipa n-a luat initiativa in prima parte si au parut ca ambele au ca singur scop blocarea adversarului.

Intr-un asemenea meci, ocaziile au fost atat de rare incat muresenilor prezenti la partida le-a pierit repede dorul de Liga I, in prima repiza. Gazul a parut echipa mai sigura pe ea, dar pustiul Calcan a intrerupt o plictiseala de 23 de minute, cu un sut care a ocolit vinclul portii mediesene. Cel mai important eveniment al reprizei a fost eliminarea lui Robertson. Englezul a vazut rosu dupa un cot aplicat pe figura lui Lungu (30).

Clujenii nu s-au descurcat mai bine pana la pauza, nici cu 10 gazisti in fata, iar Munteanu putea marca la un sut venit dupa o respingere a lui Veselovsky (37).

Lemnaru, gol si penalty ratat

“U” Cluj a aratat ca o echipa in superioritate numerica abia in repriza a doua. A presat defensiva lui Dulca, pana cand aceasta a cedat. Cel mai in forma atacant din Liga I, Valentin Lemnaru a devenit golgheterul campioantului, dupa ce a scapat de marcaj si a trimis pe langa Plesca (60). Dupa gol, mediesenii l-au pus la munca pe Veselovsky, iar portarul lui „U” a respis suturile lui Petre (69) si Markus (76). Lemnaru le-a dat si emotii fanilor Universitatii. A obtinut un penalty, dar “scarita” sa a fost respinsa de Plesca (81). Chiar si asa, clujenilor le-a fost de ajuns avantajul de un gol pentru o victorie ce ii scoate din zona retrogradarii si care incheie o saptamana perfecta pentru “sepcile rosii”.

Echipele de start:

"U" Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Gercaliu – Bucsa, Lungu – Boutadjine, Calcan, Tarnacop – Lemnaru
Rezerve: V. Niculescu – I. Neag, Cristocea, Takacs, Kovacs, Sauvadet, Machado

Gaz Metan: Plesca – Zaharia, Muth, Frasinescu, Buzean – Todea, Tahar – Al. Munteanu, Bawab, C. Petre – Robertson
Rezerve: Vatca – Trtovac, Mach, Djalo, R. Avram, Llullaku, Markus

Ce mesaj a transmis fotbalistul eliminat de Istvan Kovacs în Barcelona - PSG

Incidentele din timpul partidei CFR – „U” Cluj, scor 1-2, si mai ales de la final, atunci cand mai multi suporteri ai „sepcilor rosii”, au intrat pe teren, nu au fost trecute cu vederea de Comisia de Disciplina a Ligii Profesioniste de Fotbal.

Spectacol in fata nimanui! CSMS Iasi -

Centralul Cojocaru a eliminat corect cate un fotbalist de la fiecare echipa. Oamenii din al doilea oraa al tarii, dupa Bucuresti, din punct de vedere al numarului de locuitori, nu merita o echipa in Liga I!

Politico:
Politico: "Ucraina se îndreaptă spre înfrângere". Marile atuuri pe care Putin le are în lupta pentru victorie

Întrebați un soldat ucrainean dacă mai crede că Occidentul va sta alături de Kiev "atât timp cât va fi nevoie".

Gafă rușinoasă a lui Marcel Ciolacu în Qatar. Premierul a încurcat „lecția” cu „erecția”. VIDEO

Marcel Ciolacu a făcut o gafă jenantă în timpul unor declarații de presă susținute în Qatar. Deși avea discursul scris, premierul s-a încurcat și în loc de „lecție” a pronunțat... „erecție”.

Explozie puternică într-un bloc din Craiova. Fațada s-a prăbușit. A fost activat Planul Roșu. O femeie a murit | FOTO

O explozie de proporții a avut loc, miercuri, în municipiul Craiova. Deflagrația a fost atât de puternică încât fațada blocului s-a prăbușit.