Ghionion pentru CFR. Clujenii au pierdut in minutul 90+8 sansa de a fi cap de serie

60586195

Golul marcat de Dinamo Zagreb in minutul 90+8 al returului cu Ludogorets i-a rapit, pentru moment, sansa de a intra, eventual, in urna favoritelor in play-off.

Cu al saptelea coeficient pe ramura campioanelor in preliminariile Ligii Campionilor, CFR Cluj ar fi avut nevoie ca macar doua dintre echipele cu coeficient mai bun (Anderlecht, Celtic, Basel, Bate Borisov, Dinamo Zagreb, Salzburg) sa fie eliminate inainte de play-off pentru a avansa in urna capilor de serie la tragerea la sorti a partidelor decisive pentru calificarea in grupe. Marti seara, s-a indeplinit prima conditie, Salzburg capitulând incredibil in fata luxemburghezilor de la Dudelange, iar sperantele “feroviarilor” incepeau sa creasca, legându-se de doua jocuri: Vardar – Bate (2-3 in tur) si Dinamo Zagreb – Ludogorets Razgrad (1-1 in tur).

Macedonenii n-au reusit insa sa perforeze poarta bielorusilor si au platit cu eliminarea drama traita la meciul din deplasare, când conduceau cu 2-1 insa au incasat doua goluri in minutele 90+2 si 90+4. Mult mai rau au patit-o campionii Bulgariei. In tur, la Razgrad, croatul Rukavina a marcat in minutul 90+2 si s-a incheiat 1-1. In retur, la Zagreb, bulgarii au condus cu 2-1 la pauza, insa eliminarea lui Marcelinho din minutul 56 s-a dovedit decisiva. Acelasi Rukavina a egalat in minutul 60, iar in minutul 90+8, la ultima faza a partidei, Vida a marcat golul care a adus tristetea pe ambele maluri ale Dunarii. Din pricina acestui gol, Ludogorets a fost eliminata din Europa, iar CFR a ratat sansa de a fi cap de serie in play-off, in cazul in care o elimina pe Slovan Liberec

Tabel coeficienti Liga Campionilor, ramura campioanelor

FC Basel               53.360
Anderlecht             48.480
Celtic                      32.728
Bate Borisov         29.641
Dinamo Zagreb   24.774
CFR Cluj               18.764
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
CFR, fluierata de un turc in Gruia in drumul spre grupele Ligii

UEFA a stabilit a arbitrii care vor oficia „dubla” dintre campioanele Romaniei si Cehiei din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.
 

O femeie din Alba a decis sa se sinucida, suparata pe vecinii ei ca o vorbesc de rau

 Un gest incredibil a socat o comunitate din judetul Alba. O femeie de 38 de ani a decis sa renunte la viata. Era suparata ca vecinii ei, din localitatea Valea Larga, o vorbesc de rau, dupa ce in urma cu 4 ani

Incendiu devastator la o fabrica de cherestea din Harghita. In doar 5 ore fabrica s-a facut scrum

O fabrica de cherestea situata in imediata apropiere al unei benzinarii a luat foc in aceasta dimineata in Toplita. In vacarmul creat un subofiter de 33 de ani a cazut de pe acopersi si a ajuns la spital cu un traumatism puternic l

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.