DGASPC Cluj angajeaza peste 20 de asistenti maternali

61623177

Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Cluj, incepe demersurile de recrutare si angajare a 20-25 de asistenti maternali profesionisti. 

In prezent, in reteaua de asistenta maternala din judetul Cluj sunt plasati 200 de copii la 142 de asistenti maternali.

Procedura de recrutare si angajare a 20-25 de asistenti maternali, recent demarata, este justificata de modificarile legislative din domeniul protectiei copilului care stipuleaza faptul ca trebuie sa se identifice un asistent maternal pentru toti copiii abandonati care au varsta sub trei ani.

Potentialii asistenti maternali vor fi evaluati, selectati, dupa care vor urma un curs de pregatire si vor fi angajati in cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Cluj, urmand sa primeasca in plasament copii cu varsta cuprnsa intre 0 si 18 ani.

Toti cei care doresc sa devina asistenti maternali pot sa se adreseze Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Cluj din Cluj-Napoca, la urmatoarle date de contact: str. General Eremia Grigorescu, nr 37-39, tel: 0264/420146, interior 438.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
„Bienala Nationala de Arhitectura” la Muzeul de Arta din Cluj-Napoca

Cele aproape 200 de proiecte selectate pentru a participa la bienala se incadreaza in sectiuni precum: arhitectura locuintei, arhitectura dotarilor comunitare, tehnologie, arhitectura patrimoniului cultural si arhitectura spatiului public.

Expozitie de porumbei in weekend la Turda

Expozitia se va desfasura, ca de obicei, in sala de sport a Colegiului Tehnic, din cartierul Turda Noua, unde vor putea fi admirati porumbei, gaini, dar si iepuri de rasa, multe dintre exponate fiind premiate la diferite concursuri.

O noua destinatie de zbor de pe Aeroportul clujean: Koln, Germania

 Incepand de sambata, 7 februarie 2015, Aeroportul International ”Avram Iancu” Cluj, pune la dispozitia celor interesati o noua cursa de zbor spre Germania - Koln, aceasta fiind cea de-a patra ruta spre un oras din acest stat european.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.