CFR Cluj, la doi pasi de milioanele Ligii

cfr cluj

Miza imensa pentru clujeni si Andone la partida de aseara. Clubul avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a avea banii asigurati din grupele Europa League si a spera la 20 de milioane de euro din grupele Ligii.

Tehnicianul campioanei stia ca numai cu o calificare in play-off avea scaunul sigur in continuare. In consecinta, la fel ca in tur, Andone a jucat prudent si la Liberec. A introdus doi jucatori la inchidere, Sare si Vass, sperand ca golul va veni pe contraatac. Calculele erau aproape sa ii iasa inca din minutul 4, cand Kapetanos a scapat singur dar nu a avut puterea sa traga la poarta.

Kapetanos a lovit la fix

Cehii nu s-au lasat mult invitati si au semnat imediat trei ocazii imense de gol. Blazek ('15), din patru metri, nu a nimerit spatiul portii, iar sutul lui Braznanik ('26), din careul mic, a fost scos miraculos in corner de Felgueiras. Peste numai un minut, dintr-o pozitie asemanatoare, Sural l-a luat la tinta pe portarul campioanei Romaniei. Jocul s-a inchis mai apoi pana aproape de pauza. In minutul 45, Kapetanos a adus linistea in tribune si bucuria in randul colegilor sai cu o lovitura perfecta de cap din 10 metri. 0-1 la pauza si clujenii erau deja cu gandul la viitorul adversar.

Felgueiras, inger salvator

Campioana s-a retras si mai mult in defensiva dupa pauza. Inevitabil a venit si golul din partea cehilor. Sural ('58) a scapat singur cu Felgueiras si a impins balonul pe sub portarul lusitan. Imediat Andone a betonat si mai mult apararea, Muresan fiind introdus pe teren in locul lui Bastos. Dominarea gazdelor a fost tot mai clara, dar fara efect pe tabela. In schimb, clujenii puteau marca, insa Rada ('69) si Sougou ('71) au trimis milimetric pe langa poarta. Pe final gazdele au mizat totul pe atac. Morozenko ('77) a lovit bara iar Felgueiras a scos din nou miraculos lovitura de cap din apropiere a lui Liulka ('79). CFR a incheiat insa meciul in stil de mare echipa, Sougou finalizand un contraatac excelent si aducand zambetele in tabara ardelenilor: 1-2, iar Andone e tot mai sigur de pozitia sa in Gruia.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Pentru a ajunge aproape de cele 20 de milioane de euro din Liga, Andone e tentat sa riste cu Gabi Muresan, desi mijlocasul nu e refacut.

Veteranul lui Slovan, Jiri Stajner, nu va fi in teren in miercuri seara, dupa ce la sfarsitul saptamanii trecute a acuzat probleme medicale si a fost internat in Spitalul de Boli Cardiovasculare din Liberec.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuză de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Ce ar fi provocat gaura misterioasă care a apărut în oraşul prahovean Slănic. „Nimeni nu știe ce e dedesubt”

Este alertă la Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.