Rezultate finale alegeri locale 2020 Primăria Baia Mare. Cătălin Cherecheș este noul primar. Cine face însă majoritatea

62150495
Facebook.com

Rezultatele finale la alegerile locale 2020 Baia Mare au fost anunțate miercuri dimineață. Potrivit datelor Biroului Electoral Central, Cătălin Cherecheș, a câștigat un nou mandat la Primăria Baia Mare.

Cătălin Cherecheş a candidat din partea Coaliţiei pentru Maramureş (PSD, PNŢCD, UDMR şi PPU), a obţinut 41,54 % din voturi. Este la al treilea mandat de primar.

La consiliul local este aproape egalitate între coaliția dreptei și cea a stângii: PNL are 25,28%, Coaliţia pentru Maramureş - 24,43%), USR Plus -14,97% , PMP -11,03% şi UDMR -7,34%. Aceasta înseamnă că PNL și USR vor avea majoritate în consiliu, dar numai împreună.

PNL a obţinut cel mai mare procentaj în urma alegerilor locale în Consiliul Judeţean Maramureş, respectiv 31,85%, iar la Consiliul Local Baia Mare 25,28%, potrivit rezultatelor finale ale BEC.

Rezultate finale alegeri locale 2020 Primăria Baia Mare. Ce promite Cătălin Cherecheș

Primarul PSD susține că va reforma și eficientiza primăria, chiar dacă asta înseamnă disponibilizări.

Citește și
Un lider PNL acuză un „blat” între PSD și AUR la locale. „A obţinut doar 8 voturi din peste 2.100 posibile”
Un lider PNL acuză un „blat” între PSD și AUR la locale. „A obţinut doar 8 voturi din peste 2.100 posibile”

„Prioritatea numărul unu, de astăzi începând, este Catalin Cherecheș și familia mea! Prioritatea numărul doi o reprezintă atribuțiile mele că și primar al municipiului Baia Mare. Și fiind noul primar al municipiului Baia Mare, vreau să vă menționez următorul lucru: că prima prioritate că și primar al municipiului Baia Mare este eficientizarea, reformarea structurii Primăriei municipiului Baia Mare, a tuturor serviciilor publice, a tuturor societăților comerciale din subordinea autorității locale, respectiv societatea Urbis, Vital, Ocolul Silvic, Serviciul Public Ambient Urban, dar și structura primăriei (...) Vom acționă începând de astăzi, pentru a realiza pe fiecare dintre structuri o organizare mult mai supla ( ...) În funcție de un audit foarte clar pe toate structurile amintite (...), estimam că 30% dintre angajați să fie disponibilizați" a spus Catalin Cherecheș, potrivit ziare.com.


Rezultate finale alegeri locale 2020 Primăria Baia Mare. Lista candidaților

În ordinea de pe buletinul de vot, la Primăria Baia-Mare au fost nouă candidaţi:

Todoran Adrian-Mihăiță (candidat la Primăria Baia-Mare din partea PMP)

Remeș Anca-Manuela (candidat la Primăria Baia-Mare din partea PRO România)

Cirț Mircea (candidat la Primăria Baia-Mare din partea PNL)

Cherecheș Cristian-Corin (candidat la Primăria Baia-Mare din partea Partidului Ecologist Român)

Ilyes Lorand (candidat la Primăria Baia-Mare din partea Partidului Verde)

Gligan Gheorghe (candidat la Primăria Baia-Mare din partea Partidului Social Democrat Independent)

Cherecheș Cătălin (candidat la Primăria Baia-Mare din partea Alianței Electorale Coaliția pentru Maramureș CMM)

Ivan Dan (candidat la Primăria Baia-Mare din partea Alianței Electorale USR-PLUS)

Birtaș David (candidat independent la Primăria Baia-Mare)

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Mihaela Evi a rupt internetul la Turcia - România
GALERIE FOTO Mihaela Evi a rupt internetul la Turcia - România
Citește și...
Alegeri locale. Încă o victorie pentru PSD. Dumitru Jeanu a câștigat un mandat de primar în Costinești cu 12 voturi diferență
Alegeri locale. Încă o victorie pentru PSD. Dumitru Jeanu a câștigat un mandat de primar în Costinești cu 12 voturi diferență

Dumitru Jeanu, candidatul Partidului Social Democrat, a câştigat alegerile pentru Primăria Costineşti la o diferenţă de 12 voturi faţă de principalul său contracandidat Gheorghe Mechenici de la PNL.

Radu Mihaiu: ”Poliţia a început o anchetă privind buletinele preştampilate. Sectorul 2 are cele mai multe voturi anulate”
Radu Mihaiu: ”Poliţia a început o anchetă privind buletinele preştampilate. Sectorul 2 are cele mai multe voturi anulate”

Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, s-a prezentat, marți, la Secția de Poliție nr. 8 din București pentru a da declarații, în urma depunerii unei plângeri penale cu privire la existența unor buletine de vot preștampilate cu sigla PSD.

 

Clotilde Armand: Toate cererile de renumărare au fost respinse; utilizăm restul căilor de atac în justiţie
Clotilde Armand: Toate cererile de renumărare au fost respinse; utilizăm restul căilor de atac în justiţie

Primarul în funcţie al Sectorului 1, Clotilde Armand, care a candidat pentru un nou mandat, a anunțat că toate cererile de renumărare a voturilor au fost respinse de către Biroul Electoral de sector şi de către BEC.   

Recomandări
Descinderi la DSU. Procurorii militari ar fi ridicat și telefonul lui Raed Arafat. Care sunt acuzațiile
Descinderi la DSU. Procurorii militari ar fi ridicat și telefonul lui Raed Arafat. Care sunt acuzațiile

Procurorii militari vor verifica în detaliu toate telefoanele ridicate vineri de la Departamentul pentru Situații de Urgență. Printre ele s-ar afla și cel al doctorului Raed Arafat, șeful DSU. 

Atentat terorist dejucat în ultima clipă la Paris. Autorul a fost imobilizat chiar când se pregătea să declanșeze explozia
Atentat terorist dejucat în ultima clipă la Paris. Autorul a fost imobilizat chiar când se pregătea să declanșeze explozia

Un atentat cu încărcătură explozivă a fost dejucat sâmbătă la Paris în faţa filialei Bank of America graţie intervenţiei poliţiei, ce a reţinut un bărbat care se pregătea să declanşeze dispozitivul, transmite AFP.

Vreme capricioasă în toată țara, cu ploi și vânt puternic. Meteorologii avertizează asupra unui început de săptămână rece
Vreme capricioasă în toată țara, cu ploi și vânt puternic. Meteorologii avertizează asupra unui început de săptămână rece

A fost o atmosferă mohorâtă întreaga zi în mai bine de jumătate de țară, inclusiv în București, unde a plouat în reprize.