„Posibile sancțiuni” UE împotriva Belarus, discutate la summitul de la Bruxelles. Participă și președintele Klaus Iohannis

×
Codul embed a fost copiat

„Posibile sancțiuni” ale UE ar putea fi adoptate împotriva Belarus, după deturnarea avionului Ryanair orchestrată pentru arestarea opozantului Roman Protasevici. Discuțiile vor avea loc luni și marți la Bruxelles, la summitul UE.

 

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, va include pe ordinea de zi a summitului incidentul cu avionul Boeing al Ryanair deviat duminică, "iar cu această ocazie vor fi discutate consecinţele şi posibilele sancţiuni", a scris duminică seară pe Twitter un purtător de cuvânt al Consiliului European, citat de Agerpres.

UE se pregătea deja să înmulţească sancţiunile preexistente împotriva regimului din Belarus.

În acelaşi timp, Lituania, ţara de destinaţie a aeronavei deviate la Minsk, a cerut ţărilor UE să recomande ca avioanele lor să evite spaţiul aerian al Belarusului, potrivit Reuters.

Citește și
Niciun român nu era în avionul deturnat în Belarus. Adina Vălean: „Este inacceptabil”
De ce a deturnat regimul din Belarus un avion de pasageri. "Nimeni nu mai are garanţia unui zbor sigur"

Propunerea unei declaraţii comune va fi înaintată luni la summitul UE şi va include şi un apel ca incidentul să fie declarat o încălcare a regulilor Organizaţiei Internaţionale a Aviaţiei Civile, a precizat Ministerul de Externe de la Vilnius.

Lituania a cerut de asemenea aliaţilor săi din UE să îi convoace pe ambasadorii Belarusului pentru a protesta împotriva folosirii de avioane militare pentru a deturna aeronave civile.

La summit este așteptat și președintele României, Klaus Iohannis.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Roman Protasevici a știut din timpul zborului că va fi arestat și a încercat să salveze informații sensibile
Roman Protasevici a știut din timpul zborului că va fi arestat și a încercat să salveze informații sensibile

Pasagerii din avionul deturnat de autoritățile din Belarus au văzut cum jurnalistul Roman Protasevici a încercat să scape de laptopul și telefonul său mobil, pe care le-a dat prietenei sale.

De ce a deturnat regimul din Belarus un avion de pasageri.
De ce a deturnat regimul din Belarus un avion de pasageri. "Nimeni nu mai are garanţia unui zbor sigur"

Niciun român nu se afla în avionul care a fost deturnat în Belarus, și silit să aterizeze la Minsk - a anunțat Ministerul Afacerilor Externe - în ciuda informaţiilor iniţiale.

Avionul deturnat de regimul din Belarus, care a invocat o
Avionul deturnat de regimul din Belarus, care a invocat o "alertă cu bombă". Nu erau și români la bord

Un avion al companiei Ryanair cu peste 120 de oameni la bord,  a fost deturnat, in Belarus și silit să aterizeze, la Minsk. Printre aceștia nu se aflau și români, a informat MAE

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.