Vela: Vor fi deschise încă cinci puncte de frontieră între România și Ungaria

62120265
Inquam Photos / Virgil Simonescu

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a declarat, marţi, că în urma discuţiilor avute la Budapesta cu omologul din Ungaria, s-a convenit să se deschidă alte cinci puncte de frontieră pentru intrarea în România.

"De mâine, în urma discuţiilor, Poliţia de Frontieră din România şi din Ungaria vor permite ca tranzitul de autoturisme să se facă pe mai multe intrări", a spus Marcel Vela, într-o declaraţie susţinută la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac I.

Ce puncte de frontieră vor fi deschise

 

Ministrul Afacerilor Interne a precizat că vor mai fi deschise punctele Cenad, Turnu, Salonta, Valea lui Mihai şi Urziceni.

"În Ungaria există o regulă prin care se stipulează foarte clar orarul de tranzit la nivelul Ungariei pentru a veni spre România. Nu este un interval care să acopere 24 de ore din 24 de ore, este un interval bine stabilit, care permite tranzitul doar într-un spaţiu de timp decis de autorităţile de la Budapesta. În primă fază a fost până la 1,00 noaptea, după ce am discutat, şi autorităţile de la Budapesta au fost destul de deschise la propunerile noastre, s-a majorat intervalul şi acum tranzitul se face între ora 21,00 şi ora 13,00. În acest interval de timp se poate traversa Ungaria. Dacă se depăşeşte acest interval de timp, se face din nou staţionare la intrarea în Ungaria şi se aşteaptă ora 21,00", a spus ministrul de Interne, citat de Agerpres.

El a precizat că a discutat cu omologul său ungar "tocmai pentru că această metodă angrenează un val de intrări care generează aglomerare la intrarea în România".

"Am discutat şi cu ambasadorul nostru la Budapesta, au fost şi cazuri în care Ambasada a orientat de la Budapesta spre ieşirile din ţară din partea nordică şi cetăţenii au dorit să intre pe Nădlac I şi Nădlac II. Şi atunci va trebui o a doua iniţiativă pe care să o avem, pentru a informa, în timp util, pe toţi cei care doresc să tranziteze Ungaria spre România despre timpii de aşteptare", a mai declarat Vela, precizând că se referă la informarea oamenilor şi prin alte canale, nu doar pe site-ul Poliţiei de Frontieră.

Autocarele vor avea dreptul să intre în România

 

Ministrul Afacerilor Interne a anunţat că şi autocarele, în urma discuţiilor de la Budapesta, vor avea dreptul să intre în România, iar astfel oamenii să nu mai fie nevoiţi călătorească cu mijloace de transport care îi lasă la câţiva kilometri de graniţa cu România, de unde vin pe jos în ţară.

"Aşa cum ştiţi, ieri s-a decis că este permis şi transportul de persoane în zona internaţională, coroborat cu faptul că, pe analizele noastre, dacă se deschide acest transport de persoane, scade presiunea pe autoturisme, partea maghiară este deschisă la dialog şi sperăm că şi această solicitare a noastră, care a fost acceptată de domnul ministru de Interne din Ungaria, să fie implementată, în sensul în care să stabilim un culoar doar pentru microbuze şi autocare. Acest traseu să fie deschis 24 din 24 de ore (...) Opinia noastră este că acest traseu trebuie să fie pe autostradă, dar nu depinde de noi", a spus Vela.

Miercuri dimineaţă, şefii poliţiilor de frontieră din România şi Ungaria se vor întâlni să discute toate soluţiile care vor fi adoptate pentru decongestionarea traficului dintre cele două ţări, a mai precizat ministrul Afacerilor Interne.

Întrebat dacă este mulţumit de organizarea de la frontieră, Marcel Vela a spus că este mulţumit, pentru că au fost suplimentate forţele şi au fost luate şi alte măsuri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Pensionarii și persoanele cu dizabilități din București vor primi gratuit măști sanitare. Ce trebuie să facă

Primăria Capitalei, prin Direcţia de Asistenţă Socială şi Centrul pentru Seniori, va distribui gratuit măşti de protecţie pentru pensionarii şi persoanele cu dizabilităţi care nu au posibilităţi să şi le achiziţioneze, a anunţat, marţi, municipalitatea.

Șefa DSP Suceava, demisă după ce a dezvăluit că se raporta numărul de teste ca îmbolnăviri

Șefa DSP Suceava a fost schimbată din funcție, la câteva zile după ce a dezvăluit că acest județ are atât de multe cazuri de Covid-19 pentru că raporta numărul de teste efectuate drept număr de îmbolnăviri.

China anunță că a creat un tratament împotriva Covid-19

Aproximativ 100 de laboratoarea mondiale rivalizează în producerea unui vaccin împotriva SARS-Cov-2, însă cercetători din China anunţă că au creat un tratament în măsură să oprească epidemia.

Recomandări
VIDEO. Pescarii din Delta Dunării ar fi filmat un avion de luptă care a doborât două drone. Ce spune MApN

A fost o adevărată vânătoare de drone la granița de sud-est a României cu Ucraina, în ultimele 12 ore.

Criza energetică a schimbat calculele BNR. Când se va vedea în prețuri. Mugur Isăescu: S-a introdus ceea ce acum este cert

BNR a revizuit în creştere, la 6,1%, de la 5,5% anterior, prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2026, ca urmare a crizei energetice, a anunțat joi guvernatorul Mugur Isărescu. 

Schimbări la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Calendarul examenelor va fi modificat în 2027, sistem diferit de evaluare

Ministerul Educației și Cercetării propune reguli noi pentru evaluarea lucrărilor de la Evaluarea Națională și Bacalaureat din 2027, dar și un nou calendar la BAC potrivit căruia probele ar urma să aibă loc mai devreme, din cauza temperaturilor ridicate.