Un tânăr din Arad, băut și fără permis, a furat două maşini și a făcut accident cu una dintre ele. Ce alcoolemie avea

62154696

Un tânăr care ar fi furat două autovehicule, pe care le-ar fi condus deşi nu are permis, a fost prins de poliţiştii arădeni după o urmărire în trafic, stabilindu-se că era şi sub influenţa băuturilor alcoolice.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, vineri, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad, ancheta a pornit după ce reprezentanţii unei companii din oraşul Chişineu-Criş au sesizat că le-a fost furată o autoutilitară din curte.

Poliţiştii au stabilit că autorul furtului este un tânăr de 21 de ani din judeţul Bistriţa-Năsăud, care cu doar o zi înainte ar mai fi furat o maşină din judeţul Mureş, pe care ar fi folosit-o pentru a ajunge în Arad. El ar fi abandonat maşina pe marginea DN 79, într-un şanţ, unde a ajuns după ce a pierdut controlul volanului.

„Bărbatul a fost depistat de poliţiştii rutieri şi cei de ordine publică, din municipiu, în timp ce conducea autoutilitara (al doilea vehicul furat - n.r.) în Piaţa Drapelului şi au pornit în urmărirea acestuia. Maşina a fost oprită în zona unui supermarket din Arad. Testarea bărbatului cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibaţie alcoolică de 0,35 mg./l alcool pur în aerul expirat, iar din verificări a reieşit că bărbatul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule", a transmis IPJ.

Tânărul a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat Judecătoriei Chişineu-Criş cu propunerea luării de măsuri preventive. Cercetările sunt continuate într-un dosar penal întocmit pentru furt în scop de folosinţă, violarea sediului profesional şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere. 

Articol recomandat de sport.ro
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
Citește și...
Consiliul Local Sector 6 a aprobat proiectul USR privind eliminarea sălilor de jocuri de noroc. Decizia finală aparține CGMB

Consiliul Local Sector 6 a aprobat proiectul iniţiat de consilierii USR privind interzicerea funcţionării sălilor de jocuri de noroc în spaţii fizice din această zonă administrativ-teritorială.

Anchetă internă la ANAF. 200 de mașini sunt de negăsit, deși au fost confiscate sau sechestrate

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat o serie de verificări în interiorul instituţiei după ce au apărut suspiciuni privind integritatea unor angajaţi.

Studiu: Un copil din trei are dureri de spate încă din clasele primare. Aproape jumătate nu fac nicio activitate sportivă

În medie, unul din trei copii reclamă dureri de spate încă din clasele primare. Folosirea excesivă a telefonului mobil, poziția incorectă în bancă și lipsa activităților sportive sunt principalele motive.

Recomandări
Președintele Donald Trump afirmă că se ”gândește serios” să retragă SUA din NATO, care este ”un tigru de hârtie”

Donald Trump a declarat pentru The Telegraph că ia în considerare serios retragerea Statelor Unite din NATO, pentru că Alianța nu s-a alăturat războiului său împotriva Iranului.

Anchetă internă la ANAF. 200 de mașini sunt de negăsit, deși au fost confiscate sau sechestrate

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat o serie de verificări în interiorul instituţiei după ce au apărut suspiciuni privind integritatea unor angajaţi.

Vreme instabilă în România, până sâmbătă: vânt puternic, ploi și averse cu grindină și fulgere. Zonele afectate

Meteorologii au emis, miercuri, o informare de intensificări ale vântului şi ploi moderate cantitativ, în majoritatea regiunilor, respectiv ninsori şi strat de zăpadă în zona montană, la altitudini înalte, valabilă de joi dimineaţa până sâmbătă seara.