Un maior recidivist al Armatei, amendat cu 2.000 de lei după ce a condus beat. Decizia magistraților: „Lipsa unor consecințe”

62120066

Un fost ofițer al Armatei Române, maior la Regimentul 528 ISR „Vlad Țepeș”, a primit o amendă de 2.000 de lei pentru că a condus beat atunci când era militar și a fost implicat într-un accident soldat cu pagube materiale.

 

Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Brăila, deoarece bărbatul a fost trecut, între timp, în rezervă, scrie debraila.ro. În prezent, el este profesor de sport.

Fostul maior a avut o alcoolemie de 1,22 mg/l alcool pur în aerul expirat, atunci când a suflat în fiolă. În plus, prima probă de sânge recoltată la spital a arătat că alcoolemia era de 3,33 g‰.

Fostul angajat al Armatei Române a mai fost condamnat pentru că a urcat beat la volan și a ajuns în fața unei instanțe militare. În anul 2018, Curtea Militară de Apel București a decis să renunțe la aplicarea pedepsei și i-a dat doar un avertisment.

„Au lipsit consecințele grave”

Judecătoria Brăila l-a amendat pe bărbat cu 2.000 de lei și și-a argumentat decizia spunând că „au lipsit consecințele grave”, dar și că militarul a condus pe o distanță scurtă de „400 de m în apropierea locuinței”, mai spune sursa citată.

Decizia nu este definitivă.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Ce nu vor să dezvăluie olandezii despre Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice recuperate. Mesajul către MNIR

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice rămân, deocamdată, în custodia Regatului Țărilor de Jos. 

Funcția pe care a primit-o Dacian Cioloș la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan a semnat decretul

Preşedintele Nicuşor Dan, a semnat vineri, decretul pentru numirea în funcţia de consilier prezidenţial a lui Dacian Cioloş, începând de luni, 6 aprilie.

Ce spun pacienții neurochirurgului acuzat de înșelăciune, după ce promitea intervenții cu o tehnică inovatoare

Un medic neurochirurg din Constanța a fost trimis în judecată pentru înșelăciune, după ce un pacient susține că i-ar fi spus că îl va opera la coloana vertebrală folosind o tehnică inovatoare.

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.