Un fost lider al lumii interlope din Turda a ajuns profesor de matematică. Ar fi ordonat un atac cu grenadă de război

62306162
stiridecluj.ro

Un fost lider al lumii interlope din Turda a ajuns profesor de matematică la Colegiul Național Mihai Viteazu din Turda, fapt ce i-a determinat pe colegii săi să intre în grevă.

Ovidiu Vancea, cunoscut ca „Balibacea” a fost reținut în 2012 de procurorii din Cluj, pentru că a înșelat mai multe depozite de materiale de construcții, potrivit Știri de Cluj.

Vancea a stat în închisoare un an și 10 luni pentru că, în 2003, ar fi ordonat asasinarea unui lider al lumii interlope din Turda, potrivit sursei citate. El și-ar fi pus oamenii să arunce o grenadă de război într-o pizzerie locală unde se afla rivalul său, fapt ce a provocat rănirea a nouă persoane, a mai menționat publicația.

În 2010, el a fost reținut de procurorii din Cluj pentru înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, iar în 2012 a fost condamnat la cinci ani de închisoare cu executare. Bărbatul a atacat sentința, spunându-i instanței că va fi părinte de gemeni alături de o tânără pe care a cunoscut-o în perioada detenției, însă autoritățile i-au mărit sentința la 10 ani de închisoare în 2015.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Sprijin financiar pentru 2.500 de pacienţi bolnavi de cancer. Condițiile pentru a primi ajutorul de 5.850 lei

Primăria Municipiului Bucureşti va sprijini financiar 2.500 de pacienţi bolnavi de cancer care au indicaţie medicală eliberată de oncolog.

Mesajul lui Aurescu înainte ca secretarul general NATO, Jens Stoltenberg, să ajungă la București

Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a transmis, duminică, un mesaj înaintea debutului Reuniunii miniştrilor de Externe ai statelor membre NATO în care a vorbit despre „puternic spirit de unitate și solidaritate între aliaţi”.

Un copil de 12 ani a dispărut de acasă. Poliția face apel la populație

Tudose Andrei Petrișor, în vârstă de 12 ani, a plecat de la domiciliul din comuna Morărești, județul Argeș, pe 26 noiembrie.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.