Un elev de clasa XI-a a mers la liceu cu un pistol de airsoft. Jandarmii l-au amendat cu 2.500 de lei

62242439
Getty

Un elev de la Colegiului Tehnic Forestier din Râmnicu Vâlcea s-a prezentat la cursuri având un pistol de airsoft, conducerea unităţii de învăţământ fiind cea care a sesizat autorităţile, informează News.ro.

Jandarmii au intervenit, au ridicat arma în vederea confiscării şi l-au amendat pe băiat cu 2.500 de lei

 

Sesizarea privind faptul că elevul de clasa a unsprezecea s-a prezentat la cursuri având un pistol a fost făcută luni.

Jandarmii care se aflau în apropierea unităţii de învăţământ au intervenit imediat, iar în urma verificărilor efectuate, au descoperit asupra tânărului de 17 ani un pistol de tip airsoft. Întrebat cum a intrat în posesia lui, acesta le-a răspuns jandarmilor că a cumpărat pistolul de pe un site cu anunţuri, de la un necunoscut”, informează, marţi, Inspectoratul de Jandarmi Vâlcea.

 

Tânărul a fost amendat contravenţional cu 2.500 de lei, iar arma a fost ridicată în vederea confiscării

 

Jandarmii precizează că, pentru armele de tip sportiv, posesorii au nevoie de avize speciale şi că legea interzice folosirea acestora în public şi transportarea lor încărcate sau la vedere.

În plus, în România, armele de tip airsoft sau cu aer comprimat pot fi achiziţionate doar de persoanele care au peste 18 ani.

Armele de airsoft sunt replici fidele ale armelor de foc letale. Designul, greutatea şi blowbackul (reculul) contribuie la realismul lor. Din cauza acestor asemănări, acestea pot fi uşor confundate cu armele de foc. Deşi mulţi le văd ca pe nişte jucării, armele de airsoft pot fi un pericol”, adaugă Jandarmeria Vâlcea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Lege promulgată: Asiguratul care îngrijeşte un pacient bolnav de cancer beneficiază de concediu şi de indemnizaţie

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, marţi, Legea pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.

Coronavirus România, 15 februarie. Aproape 22.000 de cazuri noi în ultimele 24 de ore. Numărul deceselor a crescut alarmant

Coronavirus România. Aproape 22.000 de cazuri noi COVID-19 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, potrivit bilanțului emis, marți, de Grupul de Comunicare Strategică.

Incendiu de proporții în Maramureș. O cabană a fost mistuită de flăcări

Incendiu de proporții, luni seară, în județul Maramureș. O cabană dezafectată de lângă Baia Mare a fost mistuită de flăcări uriașe.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.