Un bărbat din Giurgiu a făcut o descoperire neașteptată în pământ, în timpul unor lucrări agricole. FOTO

62537199
Shutterstock

Două proiectile explozive, cu calibre de 150, respectiv 75 de milimetri, au fost găsite luni seara pe un teren agricol din localitatea Băneasa, judeţul Giurgiu.

Potrivit ISU Giurgiu, un proiectil a fost găsit de un bărbat care efectua lucrări agricole, iar celălalt a fost găsit de pirotehnicienii sosiţi la faţa locului, care au verificat terenul.

proiectil

"ISU Giurgiu a fost solicitat aseară să intervină în localitatea Băneasa, după ce un bărbat care executa lucrări agricole a spus autorităţilor că a găsit un proiectil. La faţa locului s-au deplasat pirotehnicienii din cadrul ISU Giurgiu, un echipaj de poliţie şi unul din cadrul ITPF Giurgiu. Autorităţile au constatat faptul că era vorba de un proiectil neexplodat, calibrul 150 milimetri, iar în urma verificării terenului, la câţiva metri distanţă de primul proiectil, pirotehnicienii au mai descoperit un proiectil exploziv de calibrul 75 de milimetri. Acesta era acoperit de pământ, iar pirotehnicienii au luat măsuri pentru ca şi acesta să fie ridicat în siguranţă", se arată într-un comunicat transmis luni de ISU Giurgiu.

proiectil

Cele două proiectile au fost ridicate şi transportate în siguranţă, urmând să fie distruse la un poligon de specialitate.

La începutul lunii aprilie, pe raza judeţului Giurgiu a mai fost găsit un proiectil exploziv, calibrul 75 de milimetri, de către un bărbat din localitatea Mihăileşti, în timp ce acesta efectua lucrări de construcţie în gospodărie. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
România, lăudată de SUA că a acceptat folosirea bazelor sale în războiul cu Iran. „Ne-au fost de mare ajutor”

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a lăudat România, Portugalia Polonia și Bulgaria pentru că au permis Statelor Unite să folosească bazele de pe teritoriul lor pentru războiul din Iran.

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Anchetă epidemiologică în vestul țării după ce un tânăr internat la Psihiatrie a fost depistat cu hantavirus. Ce spun medicii

Este anchetă epidemiologică în vestul țării, după ce un tânăr internat într-un spital de psihiatrie a prezentat simptome asociate cu hantavirusul. 

Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.