Trei femei din Etiopia, sechestrate de un cetăţean sudanez într-un apartament din Timişoara

×
Codul embed a fost copiat

Poliţiştii din Timişoara au fost sunaţi de o femeie care vorbea în limba engleză şi care le-a comunicat că se află sechestrată într-un apartament din Timişoara, fără să dea o adresă.

În urma investigaţiilor, poliţiştii au identificat proprietarul teefonului mobil, un cetăţean din Sudan, iar acesta i-a condus la apartamentul său unde se aflau trei femei din Etiopia şi opt cetăeni din Sudan. Femeile erau ţinute acolo împotriva voinţei lor.

„La data de 26 mai 2023, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale Timiş au salvat trei femei din Etiopia, cu vârste cuprinse între 25 şi 35 de ani, care se aflau în pericol. În fapt, la data de 25 mai 2023, în jurul orei 11:50, poliţiştii timişoreni au fost sesizaţi prin apel 112 de o femeie, cetăţean străin, cu privire la faptul că aceasta s-ar afla, împotriva voinţei ei, într-o casă din municipiul Timişoara, în proximitatea unui service. Ulterior, apelul telefonic s-a întrerupt fără a se mai putea lua legătura cu apelanta”, a transmis IPJ Timiş.

Poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale Timiş s-au sesizat din oficiu pentru infracţiunea de lipsire de libertate în mod ilegal.

Citește și
ion iliescu
Ion Iliescu împlinește 95 de ani. Care este starea sa de sănătate. Cea mai recentă apariție a fostului președinte

În urma investigaţiilor efectuate, a fost identificat proprietarul telefonului mobil de pe care a fost lansat apelul telefonic, respectiv un bărbat în vârstă de 28 ani, cetăţean sudanez.
În cursul zilei de vineri, acesta a fost depistat în dreptul unui bloc situat pe strada Gheorghe Lazăr din municipiul Timişoara.

„Ulterior, bărbatul a condus poliţiştii la un apartament de la etajul 10 al imobilului, în interiorul acestuia fiind găsite 3 femei din Etiopia, cu vârste cuprinse între 25 şi 35 de ani şi 8 bărbaţi, toţi din Sudan, cu vârste cuprinse între 22 şi 47 de ani. Toate persoanele au fost conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Timiş pentru audieri, în urma investigaţiilor efectuate stabilindu-se că una dintre cele 3 femei este persoana care a apelat numărul de urgenţă 112, folosind un telefon mobil pe care l-a găsit în apartament”, a mai transmis IPJ Timiş.

De asemenea, s-a stabilit că cele trei femei ar fi fost ţinute fără voinţa lor în apartament de către unul dintre bărbaţi, în vârstă de 44 de ani, în vederea obţinerii unei sume de bani suplimentare faţă de suma de 6.500 de euro plătită de către cele 3 femei pentru a ajunge în Germania.

„Precizăm faptul că cele 3 femei nu au fost victimele vreunui fel de abuz. Totodată, în apartament a fost găsit şi telefonul mobil de pe care ar fi fost efectuat apelul telefonic, acesta fiind ridicat în vederea continuării cercetărilor. În urma investigaţiilor suplimentare efectuate, cercetările au fost extinse şi cu privire la săvârşirea infracţiunii de trafic de migranţi, urmând a fi efectuate de către poliţiştii din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş”, a mai precizat IPJ Timiş.

Poliţiştii continuă cercetările în acest caz.

Articol recomandat de sport.ro
Grecii au făcut anunțul momentului despre Răzvan Lucescu: "A decis să plece!"
Grecii au făcut anunțul momentului despre Răzvan Lucescu: "A decis să plece!"
Citește și...
Ion Iliescu împlinește 95 de ani. Care este starea sa de sănătate. Cea mai recentă apariție a fostului președinte
Ion Iliescu împlinește 95 de ani. Care este starea sa de sănătate. Cea mai recentă apariție a fostului președinte

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, împlinește pe 3 martie vârsta de 95 de ani. Ultima sa apariție publică a avut loc cu ani în urmă, iar în prezent nu se cunosc prea multe informații despre starea sa de sănătate.

 

Un copil din Vaslui, dat dispărut prin RO-Alert, a fost găsit după ce frizeriţa care îl tundea a sunat la 112
Un copil din Vaslui, dat dispărut prin RO-Alert, a fost găsit după ce frizeriţa care îl tundea a sunat la 112

Un copil în vârstă de 11 ani, a cărui dispariţie a fost anunţată luni, prin mesaj RO-ALERT, a fost găsit după ce frizeriţa care îl tundea a primit mesaj de avertizare pe telefonul mobil şi a anunţat autorităţile.

Un tânăr de 23 de ani a murit după ce s-a urcat la volan fără să aibă permis, în Brăila. Mașina e a iubitei însărcinate
Un tânăr de 23 de ani a murit după ce s-a urcat la volan fără să aibă permis, în Brăila. Mașina e a iubitei însărcinate

Sfârșit tragic pentru un tânăr de 23 de ani dintr-o comună din județul Brăila. Deși nu avea permis auto, s-a urcat la volan, a gonit pe șosea, a derapat și s-a răsturnat cu mașina pe un câmp.

Recomandări
Politico: Promisiuni privind apărarea, dar puţine detalii, în timp ce Europa intră într-o săptămână decisivă
Politico: Promisiuni privind apărarea, dar puţine detalii, în timp ce Europa intră într-o săptămână decisivă

Europa intră într-o săptămână crucială pentru viitorul securităţii sale - după un summit la Londra care a oferit o mulţime de promisiuni, dar puţine răspunsuri concrete, relatează Politico.

Oscar 2025. Lista completă a câștigătorilor de la Premiile Oscar. „Anora” este marele câștigător cu 5 statuete
Oscar 2025. Lista completă a câștigătorilor de la Premiile Oscar. „Anora” este marele câștigător cu 5 statuete

Gala premiilor Oscar 2025 s-a încheiat iar „Anora” este marele câștigător. Din cele șase nominalizări, filmul lui Sean Baker a reușit să câștige cinci premii, inclusiv pentru cea mai bună actriță, cel mai bun regizor și marele premiu, cel mai bun film.

VIDEO cu momentul în care un buldozer sparge prima galerie a tunelului Momaia din viitoarea autostradă Sibiu-Pitești
VIDEO cu momentul în care un buldozer sparge prima galerie a tunelului Momaia din viitoarea autostradă Sibiu-Pitești

Ministerul Transporturilor a publicat pe Facebook o înregistrare VIDEO cu un moment important al viitoarei autostrăzi Sibiu-Pitești, și anume străpungerea primei galerii din tunelul rutier Momaia.