Tiberiu Uşeriu a obținut locul 2 la Yukon Arctic Ultra. A parcurs 490 km în 7 zile

Tiberiu Useriu

Tiberiu Uşeriu (45 ani) a terminat joi seară, pe locul al doilea, ultramaratonul Yukon Arctic Ultra desfăşurat în Canada, în apropierea Cercului Polar, după ce a parcurs distanţa de peste 300 de mile (circa 490 kilometri) în şapte zile şi 33 de minute.

Pe primul loc s-a clasat elveţianul Fabian Imfeld (33 ani), care a terminat cursa în şase zile, 18 ore şi două minute, transmite Agerpres.

De altfel, cei doi au fost singurii care au trecut linia de sosire, după ce, rând pe rând, ceilalţi 19 concurenţi înscrişi în cursa de 300 de mile au abandonat.

Tiberiu Uşeriu a fost la cea de-a doua participare la Yukon Arctic Ultra, însă anul trecut a fost nevoit să se retragă din cauza unor degerături, după parcurgerea a aproximativ 100 de kilometri.

De-a lungul cursei de anul acesta, al cărei start s-a dat în 30 ianuarie, Tiberiu Uşeriu a ţinut legătura cu familia şi susţinătorii de acasă prin intermediul unor convorbiri telefonice, ocazii cu care a declarat că această competiţie este mai dură decât ultramaratonul 6633 Arctic Ultra, pe care a reuşit să îl câştige trei ani la rând.

Citește și
Drum inchis
Trafic îngreunat din cauza ninsorilor. Care sunt șoselele cu probleme

Uşeriu a dorit să promoveze, prin prezenţa sa la acest ultramaraton, proiectul Via Transilvanica, iniţiat de Asociaţia Tăşuleasa Social, condusă de fratele său, Alin Uhlmann Uşeriu, şi al cărei membru activ este.

Proiectul "Via Transilvanica - drumul care uneşte" a fost lansat în 2018, cu ocazia Centenarului Marii Uniri, şi reprezintă un traseu tematic în lungime de aproximativ 1.000 de kilometri, care străbate zece judeţe, de la Putna până la Drobeta Turnu Severin, menit să promoveze aceste zone atât din punct de vedere turistic, cât şi cultural.

Articol recomandat de sport.ro
Bernadette Szocs, desemnată cea mai bună sportivă a anului 2025!
Bernadette Szocs, desemnată cea mai bună sportivă a anului 2025!
Citește și...
Probleme pentru Tibi Ușeriu înainte de finalul Yukon Arctic:
Probleme pentru Tibi Ușeriu înainte de finalul Yukon Arctic: "Nu am putut să mai mănânc nimic"

Tibi Useriu este la 150 de km distanţă de finalul ultramaratonului Yukon Arctic din Nordul Canadei. Momentan se menţine pe poziţia a doua, însă este tot mai aproape de primul clasat, un elveţian care are un avans de patru ore.

Recomandări
Guvernul se reunește în ultima şedinţă din 2025. Măsurile pe care le-ar putea adopta cabinetul lui Ilie Bolojan
Guvernul se reunește în ultima şedinţă din 2025. Măsurile pe care le-ar putea adopta cabinetul lui Ilie Bolojan

Înainte ca nou an vină cu majorări de taxe și impozite pentru populație și firme, Guvernul discută marți, într-o ședință, noi măsuri.

Cum va fi vremea de Revelion și în ianuarie 2026. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea de Revelion și în ianuarie 2026. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

ANM a publicat prognoza pentru următoarele patru săptămâni, intervalul 30 decembrie 2025 – 26 ianuarie 2026, arătând cum va evolua vremea în România în perioada sărbătorilor de iarnă și în prima lună a anului viitor.

Pacea anunțată de Trump între Rusia și Ucraina se clatină. Putin amenință cu retragerea concesiilor făcute anterior
Pacea anunțată de Trump între Rusia și Ucraina se clatină. Putin amenință cu retragerea concesiilor făcute anterior

Posibilul acord dintre Rusia și Ucraina, pe care Donald Trump îl anunța luni ca fiind „foarte aproape de a se finaliza”, pare să se destrame.