Tavane prăbuşite la un liceu din Blaj. Au fost afectate trei săli de clasă și sala de sport

61959198

O treime din tavanul sălii de sport a Liceului Tehnologic "Ştefan Manciulea" din Blaj s-a prăbuşit, iar din plafoanele a trei săli de clasă s-au desprins bucăţi mari, fără ca vreun elev sau cadru didactic să fie rănit, potrivit ISJ Alba.

În momentul prăbuşirii unei părţi din tavan, în sala de sport nu era nici o persoană. Aceasta a fost închisă până când tavanul va fi reparat.

Potrivit sursei citate, mai întâi, din cauza ploilor şi a umezelii infiltrate în trei săli de clasă aflate la etajul I al clădirii, au început să se desprindă bucăţi mari din tavan. Ulterior, a căzut şi o treime din tavanul sălii de sport a liceului, dat fiind faptul că "sistemul de susţinere a lambriului era în stare avansată de degradare", conform comunicatului.

Clădirea în care funcţionează liceul aparţine Mitropoliei Române Unită cu Roma, Greco-Catolică Blaj.

În cursul zilei de vineri, conducerea ISJ Alba s-a deplasat la faţa locului pentru a discuta măsurile care urmează să fie luate, în vederea rezolvării urgente a situaţiei. Tot în cursul zilei de vineri va avea loc o întâlnire între reprezentanţi ai Mitropoliei Greco-Catolice, Primăriei Blaj şi conducerea unităţii de învăţământ. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cine este deţinătorul drepturilor asupra imaginii lui Arsenie Boca în România

Arădeanul ce deţine drepturile asupra imaginii lui Arsenie Boca în România, după ce marca a fost înregistrată de o firmă din UK, a somat sute de societăţi comerciale din ţară, inclusiv magazine ale cultelor religioase, dar şi Mănăstirea Prislop.

Femeia excomunicată din Biserica Ortodoxă Română, pusă să plătească daune morale

O femeie din Focşani, excomunicată din Biserica Ortodoxă în anul 2015 alături de alte două persoane, a fost condamnată la plata sumei de 10.000 de lei daune morale Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, care a reclamat-o pentru pentru mărturie mincinoasă.

Șofer craiovean urmărit cu focuri de armă în trafic. Descoperirea poliției

S-au tras focuri de armă în Craiova. Un şofer de 45 de ani care conducea un bolid nu a vrut să oprească la semnalul poliţiştilor, atunci când a fost văzut că nu acorda prioritate pietonilor.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.