Tăriceanu, după ce Parlamentul European a propus-o pe Kovesi: ”Aici ne despărțim”

61991658
Pro TV

Cei care au un rol important în Justiţie trebuie să respecte Constituţia, a declarat, sâmbătă, preşedintele Senatului, rugat să comenteze aprecierile pozitive ale preşedintelui Parlamentului European la adresa Laurei Codruţa Kovesi.

"Eu sunt de acord că femeile (...) trebuie să joace un rol din ce în ce mai important şi joacă un rol din ce în ce mai important, în toate segmentele societăţii, dar cei care joacă acest rol important şi mai ales în Justiţie trebuie să o facă cu respectarea Constituţiei şi a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor. Acestea sunt valorile pe care s-a constituit, s-a creat şi Uniunea Europeană, şi pe baza valorilor acestora, noi am aderat la Uniunea Europeană. Cei care nu au respect pentru aceste valori şi cred că Justiţia se face ca-n perioada comunistă, cu Securitatea şi cu procuratura, atunci, aici ne despărţim, indiferent de cine este", a spus Tăriceanu.

Preşedintele Parlamentului European, Antonio Tajani, i-a trimis vineri lui George Ciamba, ministrul român al afacerilor europene şi preşedinte în exerciţiu al Consiliului UE, scrisoarea oficială prin care îl anunţă că Laura Codruţa Kovesi este candidata PE pentru funcţia de procuror-şef european şi, de asemenea, îi comunică componenţa echipei de negociere a legislativului comunitar în viitoarele discuţii cu Consiliul.

Tajani a anunţat trimiterea scrisorii pe Twitter, pe care de altfel a şi postat-o pe contul său oficial de preşedinte al PE.

"Laura Codruţa Kovesi este candidata @Europarl_EN pentru Biroul Procurorului Public European. Are toate calităţile necesare pentru a face o treabă foarte bună. Avem nevoie de mai multe femei exemplare ca ea în poziţii de conducere", a postat Tajani pe contul să de Twitter.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un copil a ajuns la spital după ce mama sa a răsturnat căruța. Ce au descoperit polițiștii

Un copil de 2 ani a ajuns la spital, după ce mama sa, aflată sub influența alcoolului, s-a răsturnat cu căruța. Incidentul a avut loc în satul Climauti din Republica Moldova.

Incendiu de proporţii lângă plaja Corbu. Pompierii intervin cu 2 autospeciale

Un incendiu de vegetaţie uscată a izbucnit sâmbătă după-amiază în zona plajei Corbu.

Fabrică ilegală de alcool, găsită în curtea unui bărbat din Vrancea. Unde vindea băutura

Poliţia a făcut capturi impresionante de ţigări şi alcool în ultimele zile.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.