Tânăr tăiat cu un cuţit în zona gâtului de un adolescent de 15 ani. S-au certat pe un ATV

×
Publicitate

Un tânăr de 21 de ani din Dolj a fost înjunghiat de un adolescent de 15 ani, după ce s-au certat pe un ATV. Vehicului este al proprietarului unui bar din localitate.

Fiecare voia să facă o plimbare. S-au îmbrâncit, iar puștiul și-a atacat rivalul pe neașteptate.

Victima a fost transportată în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență din Craiova, iar suspectul a fost reținut pentru 24 de ore. Procurorii îl acuză de tentativă de omor.

Incindetul s-a petrecut după miezul nopții, în barul din localitate, aproape pustiu la ora aceea.

„De la bar nu știți cum pleacă împărțeala?! Unul zice ceva, unul zice ceva. Asta e. Păreau băieți cuminți, dar toate pleacă de la băutură”, spune un martor.

Băiatul de 15 ani este elev în clasa a zecea la un liceu din Craiova, și venise în vacanță la bunici. Îl cunoștea de mic pe tânărul de 21 de ani și au petrecut multe seri împreună, la terasa barului unde a avut loc atacul.

„S-a suit pe ATV-ul ăluia, el l-a luat să îl strângă pe ăla de gât”, spune tatăl victimei, Aurel Ginioveanu.

„Foarte grav, n-ai curaj să mai stai în curte, în casă pentru că suntem toți bătrâni, ne baricadăm ușile pentru că nu ai curaj să mai stai”, a spus și mătușa victimei.

După ce și-a rănit adversarul, adolsecentul a dat să fugă. A fost repede prins de polițiștii care i-au făcut dosar penal.

„Cercetările au fost preluate de către poliţişti din cadrul Serviciului de Investigații Criminale. A fost schimbată încadrarea juridică a faptei sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tentativă la omor și port fără drept de obiecte periculoase”, a declarat Mihaela Sadoveanu, purtătorul de cuvânt IPJ Dolj.

Între timp, victima a fost operată luni dimineață la Spitalul județean de Urgență din Craiova.

 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Un bărbat din Tecuci a bătut cu brutalitate trei adolescenți, pentru că vorbeau tare

Într-un exces de furie, un bărbat de 47 de ani din Tecuci a pus la pământ, dintr-o lovitură, o adolescentă de 15 ani, apoi a lovit o altă fată de 13 ani și un băiat de 18 ani.

Focare de COVID-19 la Galați. 10 persoane au fost testate pozitiv. Doar una singură este vaccinată

Direcţia de Sănătate Publică Galaţi anunţă primele două focare de coronavirus din judeţ de la debutul celui de-al patrulea val al pandemiei de COVID-19.

Ministrul Bode: ”România este pregătită pentru un val de migranți”. 47.000 au încercat să intre

România are capacitate de a primi migranți, însă cu o anumită condiție, a anunțat ministrul de Interne Lucian Bode, în contextul crizei din Afganistan.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.