Sunt oferte mai bune la energia electrică, susține președintele ANRE. Ce trebuie să facă consumatorii după oprirea plafonării

62319836
Shutterstock

Ofertele din comparatorul de preţuri la energie s-au îmbunătăţit în ultima perioadă, susține președintele ANRE, George Niculescu. De marți nu mai există o plafonare a prețurilor la curentul electric și gaze.

Furnizorii care nu pot să facă activitatea de furnizare pot veni la autoritatea de reglementare să predea licenţele şi să-i lase pe cei care pot să facă furnizare într-un mod corect, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), George Niculescu, citat de Agerpres.

Schema de plafonare a preţurilor la energie electrică s-a încheiat luni, 30 iunie 2025, după aproape patru ani şi jumătate, preţurile urmând a fi stabilite din nou pe piaţa liberă, de la 1 iulie 2025.

Recomandări pentru furnizorii care nu pot face față

„Celor care nu pot să facă activitatea de furnizare le mai spun că nu e obligatorie. Pot veni la autoritatea de reglementare şi pot să predea licenţele de furnizare şi piaţa aceasta să o lase pentru cei care într-adevăr pot să facă furnizare într-un mod corect, pentru că este mai cinstit decât să vedem în comparator, preţuri de 5 lei pe kilowatt/oră, respectiv de 8 lei pe kilowatt/oră", a explicat Niculescu.

Președintele ANRE a apreciat că „în ultima perioadă, ofertele din comparatorul de preţuri s-au îmbunătăţit, în sensul în care mai mulţi furnizori şi-au îmbunătăţit aceste oferte, reducând preţul pe care l-au ofertat către consumatorii de energie".

Citește și
Fenomen ciudat în Munții Făgăraș. La Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine, este mult mai cald ca în orașul Sibiu
Fenomen ciudat în Munții Făgăraș. La Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine, este mult mai cald ca în orașul Sibiu

Diferențe între prețurile analizate și cele publicate

Potrivit oficialului ANRE, o analiză derulată la nivelul instituţiei, pe ceea ce înseamnă determinarea corectă a preţului la energie electrică, a arătat diferenţe între preţul rezultat din cercetare şi preţul publicat de către furnizori în comparatorul de preţuri.

„Componenta variabilă, din punctul nostru de vedere, este cea legată de componenta de achiziţie şi componenta de furnizare. Şi aici a fost o întreagă dezbatere cu furnizorii dacă trebuie să publice într-un mod transparent aceste componente", a menționat Niculescu.

Șeful ANRE a insistat că „marjele lor să fie puse şi ele în mod transparent ca un proces de recâştigare a încrederii în furnizor. Deci, cu cât eu, consumator, văd mai transparent modalitatea de formare a preţului, cu atât am încredere mai mult în furnizorul respectiv şi o să înţeleg că îmi poate oferi energie la un preţ corect".

Analiza detaliată a prețurilor

„Analiza pe care colegii mei au efectuat-o a avut un volum de date foarte mare. Practic, am luat toate contractele bilaterale, toate contractele încheiate la termenul de pieţe, am estimat dezechilibrele, cantităţile tranzacţionate în PZU (Piaţa pentru Ziua Următoare n.r.), cât şi preţul pe luna iulie", a detaliat președintele ANRE.

„La câţiva dintre ei am remarcat diferenţe între preţul care ne-a ieşit nouă din analiză şi preţul publicat de către ei în comparatorul de preţuri. Diferenţele în unele cazuri sunt foarte, foarte mici, iar în unele cazuri se ridică şi la aproximativ 10%", a precizat Niculescu.

În ceea ce priveşte prosumatorii, Niculescu a punctat faptul că, de la 1 iulie, pentru cei peste 260.000 de prosumatori din România, persoane fizice şi persoane juridice, cu puteri instalate până în 200 de kilowaţi „nu va exista niciun impact" al Ordonanţei.

„După terminarea schemei de plafonare - compensare, pe Spot valoarea kilowatului/oră consumat este egală cu valoarea kilowatului/oră produs şi livrat în reţea. Nu se modifică absolut nimic din acest punct de vedere. Nu sunt impactaţi negativ absolut deloc", a transmis George Niculescu.

Noile prețuri și impactul asupra consumatorilor

Începând de marţi, nu se vor mai aplica preţurile plafonate, de 0,68 lei/kWh, 0,80 lei/kWh şi 1,3 lei/kWh, în funcţie de consum, consumatorii urmând să plătească preţurile din contractul încheiat cu furnizorul. Conform ofertelor transmise clienţilor, noile preţuri ajung până în jurul valorii de 1,5 lei/kWh, ceea ce înseamnă că, în cazul celor cu consum până în 100 KWh factura s-ar putea dubla.

Opțiuni pentru consumatori

Consumatorii au însă posibilitatea de a-şi schimba furnizorul, online, atunci când găsesc o ofertă mai bună, iar Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei recomandă consumatorilor să verifice comparatorul de preţuri (https://posf.ro/comparator?comparatorType=electric), pentru a-şi alege oferta pe are o consideră a fi cea mai avantajoasă.

Pentru consumatorii vulnerabili, Guvernul a aprobat în şedinţa de la finele săptămânii trecute acordarea unui ajutor lunar în valoare de 50 de lei, sub forma unui tichet electronic, pentru plata facturilor la energie electrică.

Situația contractelor existente

În cazul prosumatorilor, dacă aceştia au un contract în vigoare cu un furnizor de energie electrică, acesta rămâne valabil cu aceleaşi clauze. În ceea ce priveşte preţul, dacă un contract are termen de expirare după data de 1 iulie 2025, ar trebui să se aplice prevederile şi preţul din contract, până la expirarea acestuia, atunci când se va transmite o nouă ofertă.

Pentru prosumatorii cu putere instalată de peste 200 kW şi până în 400 kW, furnizorii sunt obligaţi să achiziţioneze energia electrică produsă şi livrată la un preţ egal cu preţul mediu ponderat înregistrat în Piaţa pentru Ziua Următoare în luna în care a fost produsă energia respectivă.

Articol recomandat de sport.ro
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Citește și...
Fenomen ciudat în Munții Făgăraș. La Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine, este mult mai cald ca în orașul Sibiu
Fenomen ciudat în Munții Făgăraș. La Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine, este mult mai cald ca în orașul Sibiu

La Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine, era marți mult mai cald decât în municipiul Sibiu. În munți erau, astfel, minus 5,2 grade Celsius, în timp ce în oraș se înregistrau minus 12,5 grade Celsius, din cauza fenomenului de invesrsiune termică.

Incendiu puternic în Craiova. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale
Incendiu puternic în Craiova. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

Un puternic incendiu a izbucnit, marţi dimineaţă, la un restaurant din Craiova. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale pentru stingerea flăcărilor.

Protest al agricultorilor din toată Europa față de acordul Mercosur, la Strasbourg. Printre ei, 200 de fermieri români
Protest al agricultorilor din toată Europa față de acordul Mercosur, la Strasbourg. Printre ei, 200 de fermieri români

50 de fermieri români au pornit luni seară spre Strasbourg, unde vor participa la un protest care adună agricultori din toată Europa.

Recomandări
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor

În ședința coaliției s-a agreat un calendar clar pentru adoptarea bugetului de stat pe 2026, procedurile urmând să se finalizeze până pe 27 februarie, susțin surse politice pentru Știrile ProTV.

Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case
Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case

A început cea mai rece săptămână din această iarnă. Deja s-au înregistrat -20 de grade în zori, iar acum polul frigului a fost în Maramureş.

„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde
„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde

Președintele SUA, Donald Trump, a „sfătuit” Europa să se concentreze mai degrabă pe războiul din Ucraina și nu pe Groenlanda.