Studiu: Ce se întâmplă în creierul uman după ce renunțăm 18 zile la consumul de alcool

62316100
Shutterstock

Consumul ridicat de alcool este legat de un număr mare de deficiențe cognitive. Așadar, consumul frecvent poate duce la afectarea, în timp, a creierului.  

Un studiu recent a arătat că deficitele în cogniție, precum pierderea memoriei sau a atenției, cauzate de consumul de alcool, au fost îmbunătățite la 63% din cei care au făcut parte din experiment, după doar 18 zile de abstinență, arătând că este posibilă o schimbare într-un timp scurt.

Studiul a fost efectuat cu ajutorul a 32 de persoane cu o formă serioasă de AUD (Tulburarea severă a consumului de alcool), dintre care 24 de bărbați. Cercetătorii i-au examinat pe măsură ce au încetat să mai consume alcool, la opt zile și apoi la 18 zile. În studiu au fost incluse și 32 de persoane sănătoase.

Ce se întâmplă cu creierul nostru dacă renunțăm timp de 18 zile la alcool, citește pe spotmedia.ro.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
Citește și...
Explozie urmată de incendiu la un depozit din județul Prahova. Un bărbat a suferit arsuri la nivelul feței

O explozie urmată de incendiu a avut loc în urmă cu puțin timp la un depozit din comuna Blejoi, județul Prahova, în zona Decathlon.

Înghețul de primăvară a distrus livezile și plantațiile din Nădlac. Fermierii și-ar dori să fie despăgubiți

Peste 70 la sută din livezile din Nădlac au avut de suferit, din cauza temperaturilor scăzute de la începutul lunii, spun agricultorii.

Unitatea 2 de la Centrala Nucleară de la Cernavodă s-a deconectat automat după o defecțiune electrică

Unitatea 2 a Centralei Nucleare de la Cernavodă a fost deconectată automat de la rețea, luni seară, din cauza unei defecțiuni la un separator electric.

Recomandări
Moțiunea de cenzură care ar putea dărâma Guvernul Bolojan, la votul Parlamentului. Ultimele calcule înainte de vot. LIVE TEXT

Parlamentul României votează astăzi moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Pentru ca demersul PSD-AUR să aibă succes sunt necesare 233 de voturi din partea senatorilor și deputaților.

Ședință extraordinară a Guvernului Bolojan, înaintea moțiunii de cenzură. Ce s-ar afla pe agendă

Guvernul condus de Ilie Bolojan se reunește cu mai puțin de două ore înainte de ședința de Parlament în care este supusă la vot moțiunea de cenzură împotriva sa.

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Temperaturi neobișnuite pentru această perioadă

Estimările meteorologice pentru perioada 4 mai – 1 iunie 2026 indică o vreme mai caldă decât în mod obișnuit în cea mai mare parte a țării.