Sorin Blejnar, audiat la DNA: E posibil ca Marta sa fi fost rapit sau ucis

60493455

Fostul sef al ANAF Sorin Blejnar a fost audiat, miercuri, de procurorii DNA in dosarul in care este cercetat, alaturi de Codrut Marta si Viorel Comanita, pentru ca ar fi sprijinit un grup infractional. 

Sorin Blejnar a fost citat la Directia Nationala Anticoruptie (DNA) pentru a fi audiat si pentru ca procurorii sa ii prezinte rezultatele unei expertize financiar-contabile facute in acest caz.

La iesirea din sedul DNA, unde a stat aproximativ o ora, Sorin Blejnar a reafirmat ca nu are legatura cu gruparea de evazionisti.

Blejnar a vorbit si despre fostul sau sef de cabinet Codrut Marta, cercetat alaturi de el in acest dosar, precizand ca este posibil sa fi fost rapit sau ucis, insa a subliniat ca acest lucru poate fi stabilit doar de anchetatori. El a precizat ca spera sa nu fie adevarate aceste suspiciuni, dar atunci cand disparitia unui om este anchetata de Sectia de urmarire criminalistica, "te gandesti la orice".

"Era in Romania cand a disparut", a mai spus Blejnar.

Procurorii DNA il acuza pe fostul sef al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) Sorin Blejnar ca ar fi sprijinit, din mai 2011 pana in iulie 2012, un grup infractional care a initiat un amplu mecanism evazionist, vizand sustragerea de la plata accizelor a unor cantitati de motorina vandute sub denumirea unor produse petroliere inferioare.

In acest caz mai sunt cercetati Viorel Comanita - fostul director al Autoritatii Nationale a Vamilor, Dan Secareanu - fostul sef al Serviciului de Informatii si Protectie Interna (SIPI) Constanta, Codrut Marta - fostul sef de cabinet al lui Blejnar, sotii Radu si Dana Nemes, Mihai Gulea, Stefan Puscasu si Ovidiu Ioan Moldovan.

In 5 septembrie, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au prelungit cu 30 de zile interdictia de a parasi tara dispusa in cazul lui Sorin Blejnar si al lui Viorel Comanita, masura fiind mentinuta de instanta.

Directia Nationala Anticoruptie a solicitat instituirea sechestrului asiguratoriu asupra mai multor bunuri mobile si imobile apartinand lui Sorin Blejnar, Codrut Marta si Viorel Comanita.

 

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Dramaturgul și comentatorul sportiv Mircea M. Ionescu a încetat din viață la 81 de ani

Dramaturgul şi comentatorul sportiv Mircea M. Ionescu a încetat din viaţă, a anunţat Uniunea Scriitorilor din România.

Bușteniul a fost distrus de viitura extraordinară. Șuvoaiele au săpat în asfalt și au măturat totul în cale

Viitura cu o forță extraordinară care a măturat duminică orașul Bușteni a lăsat în urmă dezastru.

Șapte jucători au câștigat premii de peste 69.000 de lei la tragerea Loto 6/49 de duminică. Unde au fost jucate biletele

Şapte premii în valoare de 69.212,86 de lei fiecare s-au câştigat, duminică, la tragerea Loto 6/49 la categoria a II-a, informează, luni, Loteria Română.

Recomandări
Bușteniul a fost distrus de viitura extraordinară. Șuvoaiele au săpat în asfalt și au măturat totul în cale

Viitura cu o forță extraordinară care a măturat duminică orașul Bușteni a lăsat în urmă dezastru.

Grevă de avertisment de două ore în Sănătate, față de proiectul legii salarizării. Sanitas anunță grevă generală pe 28 iulie

O grevă de avertisment de două ore are loc luni în sistemul public de sănătate, iar din 28 iulie sindicaliștii Sanitas anunță grevă generală, în semn de protest față de proiectul legii salarizării.

Spania a câștigat Cupa Mondială 2026 după 1-0 cu Argentina. Ferran Torres a adus victoria în minutul 106

Selecţionata Spaniei a câştigat al doilea său titlu mondial la fotbal, după ce a învins Argentina cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, duminică, pe New York/New Jersey Stadium, în finala turneului găzduit de Statele Unite, Mexic şi Canada.