Șofer cu numere false, reținut după ce a făcut plinul cu benzină și a „uitat” să plătească

62087641
Getty

Un tânăr din Cluj-Napoca a fost reținut după ce și ar fi făcut mai multe plinuri în benzinării și ar fi fugit fără să plătească. Acesta își pusese pe mașină numere de înmatriculare false, în speranța că nu va fi prins, relatează Ziua de Cluj.

 

Un tânăr din Cluj-Napoca a fost reținut pentru 24 de ore după ce, folosindu-se de numere de înmatriculare false, ar fi făcut mai multe plinuri în benzinării și ar fi fugit fără să plătească.

"Cel în cauză, un tânăr în vârstă de 27 de ani, din municipiul Cluj-Napoca, este bănuit că la data de 7 februarie 2020, în jurul orei 18.00, s-ar fi deplasat într-o stație peco de pe raza comunei Florești, respectiv DN1E60, cu un autoturism pe care avea aplicate numere false de înmatriculare și a alimentat combustibil în valoare de peste 300 de lei, ulterior plecând fără a achita contravaloarea acestuia.

Potrivit polițiștilor, bărbatul a păgubit prin această metodă și alte benzinării din Cluj-Napoca, Dej și Apahida.

Acum, tânărul este cercetat pentru furt și punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare.

În urma administrării probatoriului, bărbatul reținut de către polițiști pentru 24 de ore a fost prezentat magistraților care au dispus față de cel în cauză măsura preventivă a controlului judiciar pe o perioadă de 30 de zile.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Un șofer de 28 de ani a fost reținut după un control al polițiștilor din Mehedinți. Ce transporta în TIR-ul său | FOTO

Polițiștii de frontieră din Mehedinți au depistat șase cetățeni marocani ascunși într-un automarfar, în cadrul unui control efectuat pe baza unor informații operative. 

Paradoxul crizei politice: o situație care mulțumește pe toată lumea, deocamdată

Consultantul politic Cristian Andrei susține că nimeni nu se grăbește să forțeze formarea unei majorități în Parlament atâta timp cât nu se observă o deteriorare consistentă a situației economice, scrie SpotMedia

Avalanșă la Bâlea Lac. Specialiștii avertizează că zăpada poate ceda în orice moment

O avalanşă de topire de mari dimendiuni s-a produs la Bâlea Lac, instabilitatea zăpezii fiind accentuată.

Recomandări
Cod galben de ploi, vijelii și grindină în mare parte din țară. Temperaturile scad accentuat până joi. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o informare de instabilitate atmosferică, ploi moderate, vânt puternic şi răcire accentuată a vremii. Avertizarea este valabilă până joi, 14 mai, iar la munte sunt anunţate şi precipitaţii mixte.

PSD reclamă o posibilă problemă constituțională: OUG privind apărarea, publicată după căderea Guvernului Bolojan

Senatorul PSD Radu Oprea a declarat luni că "este o abordare greşită" din partea Guvernului demis condus de Ilie Bolojan să trimită la Monitorul Oficial o ordonanţă de urgenţă privind industria de apărare după ce a devenit Guvern interimar.

Unde pierdem bani fără să ne dăm seama. Cum toate s-au scumpit, tot mai mulți români caută soluții online

Într-o perioadă în care multe produse și servicii se scumpesc, sunt tot mai mulți români care simt că banii nu le mai ajung până la finalul lunii și caută soluții online.