Rușii râd de ultimatumul „teatral” dat de Trump Rusiei: „Nu e luat în seamă”. Acuzații dure la adresa NATO

62433480
AFP

Kremlinul analizează declarația lui Donald Trump privind livrările de arme către Kiev și avertizează că aceasta ar putea fi percepută de Ucraina ca un semnal de război, a transmis purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin, Dmitri Peskov.

Kremlinul a luat cunoştinţă de anunţul făcut luni de preşedintele SUA, Donald Trump, cu privire la livrările militare către Kiev şi va analiza în detaliu cuvintele liderului american, a declarat marţi purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin, Dmitri Peskov, care a avertizat în schimb că, pentru Kiev, acesta va fi un semnal de război.

O poziţie similară o are şi Ministerul rus de Externe, care acuză interesul ţărilor NATO de a continua conflictul din Ucraina. În schimb, vicepreşedintele Consiliului rus de Securitate, Dmitri Medvedev (foto, stânga), perceput ca vocea „dură” a Moscovei, spune că este vorba de un „ultimatum teatral” din partea lui Trump, de care Rusiei nu-i pasă.

„Declaraţiile preşedintelui SUA sunt foarte serioase. Unele dintre ele sunt adresate personal preşedintelui (Vladimir) Putin”, a declarat marţi Dmitri Peskov, reprezentantul Kremlinului. „Cu siguranţă, avem nevoie de timp pentru a analiza declaraţiile făcute la Washington”, a adăugat el.

„Deocamdată se poate spune un lucru cu certitudine: se pare că o astfel de decizie, luată atât la Washington, cât şi în ţările NATO şi chiar la Bruxelles, este percepută de partea ucraineană nu ca un semnal de pace, ci ca un semnal de continuare a războiului”, a subliniat Peskov, citat de agenţia oficială de presă TASS.

Medvedev: „Un ultimatum teatral, care nu e luat în seamă”

În schimb, declaraţiile de luni ale preşedintelui american Donald Trump sunt văzute ca „un ultimatum teatral” adresat Moscovei, de care Rusiei nu-i pasă, a subliniat, într-o postare în engleză pe X, vicepreşedintele Consiliului rus de Securitate, Dmitri Medvedev.

„Trump a lansat un ultimatum teatral către Kremlin. Lumea a tremurat, aşteptându-se la consecinţe. Europa beligerantă a fost dezamăgită. Rusiei nu i-a păsat”, a scris Medvedev pe platforma socială X (interzisă în Federaţia Rusă - n.r.). Aceasta este prima reacţie oficială a Moscovei la declaraţiile făcute luni de Trump, notează TASS, potrivit News.ro.

MAE rus: „Țările NATO sunt interesate de prelungirea conflictului din Ucraina”

Totuşi, viceministrul afacerilor externe al Federaţiei Ruse, Aleksandr Gruşko, a subliniat că Moscova are o atitudine negativă faţă de planurile NATO şi ale SUA de a furniza arme Ucrainei.

Statele membre ale Alianţei Nord-Atlantice sunt interesate de prelungirea la maximum a conflictului din Ucraina, pentru a încerca să „epuizeze Rusia”, a spus adjunctul lui Serghei Lavrov, care a acuzat totodată Kievul că nu vrea să negocieze încetarea războiului.

„Ieri (luni - n.r.) s-a vorbit mult despre faptul că Rusia nu ar dori pacea, că nivelul delegaţiei (trimise la negocierile cu Ucraina - n.r.) nu este cel potrivit, s-a vorbit despre nişte termene-limită pentru încheierea unui acord, dar nimeni nu a spus că acordul presupune negocieri. Acestea nu există din simplul motiv că Ucraina însăşi refuză să le poarte. Şi aceasta este încă o dovadă că, de fapt, ţările NATO sunt interesate de prelungirea la maximum a acestui conflict, pentru a epuiza Rusia, folosind terminologia lor”, a subliniat diplomatul de rang înalt, citat de TASS.

„În ceea ce priveşte cine va plăti (pentru aceste livrări), NATO ca atare nu are bani, dar europenii vor cumpăra arme americane şi le vor transfera Ucrainei”, a arătat adjunctul şefului MAE rus.

În plus, a arătat Gruşko, Statele Unite şi Alianţa Nord-Atlantică nu au îndemnat Ucraina să reia negocierile cu Rusia, de aceea ultimatumul de 50 de zile al preşedintelui american Donald Trump către Rusia pare ciudat.

„Acest lucru este, în primul rând, foarte ciudat. Începând de astăzi, o parte este fizic absentă - este vorba de partea ucraineană”, a declarat Gruşko. „Din moment ce ieri nu a fost formulat niciun apel către partea ucraineană să răspundă cât mai curând posibil la disponibilitatea Federaţiei Ruse de a relua negocierile, trebuie să concluzionăm de aici că nu există un interes real din partea Occidentului de a contribui la încheierea cu succes a negocierilor. Linia lor pentru noi este absolut clară: este menită să epuizeze Rusia cât mai mult posibil”, a argumentat ministrul adjunct de externe.

Rusia susţine că este dispusă să negocieze un acord cu Ucraina

Calea diplomatică de soluţionare a conflictului din Ucraina este preferabilă pentru partea rusă, iar Moscova este gata să negocieze, a declarat pentru TASS Serghei Riabkov, un alt adjunct al ministrului rus de externe, comentând recentele declaraţii ale preşedintelui american Donald Trump.

„Trebuie să ne concentrăm asupra activităţii politice şi diplomatice. Preşedintele Federaţiei Ruse a declarat în repetate rânduri că suntem pregătiţi să negociem, iar calea diplomatică este preferabilă pentru noi”, a spus ministrul adjunct.

Luni, în prezenţa secretarului general al NATO, Mark Rutte, preşedintele SUA a declarat că este „dezamăgit” de Rusia şi de preşedintele Vladimir Putin. Donald Trump a anunţat că Washingtonul a decis să continue transferul de arme şi echipamente militare către Kiev, dacă Europa va plăti pentru aceste livrări. Acest proces va fi coordonat de NATO.

De asemenea, el a declarat că SUA vor impune Rusiei şi partenerilor săi comerciali taxe de import de 100%, dacă Moscova şi Washingtonul nu ajung la un acord pentru Ucraina în termen de 50 de zile.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Procurorul-șef european Kovesi face acuzații grave la adresa unui fost guvern bulgar. ”Cei opt pitici”, caz unic în Europa

Laura Codruța Kovesi, procurorul-șef român al Parchetului European, acuză un fost guvern bulgar de ilegalități în numirea procurorului care a reprezentat Bulgaria în cadrul instituției europene. Magistratul suspendat de Kovesi a fost găsit acum vinovat. 

Două românce, dispărute după ce o casă s-a prăbușit, în Germania. Explozia ar fi fost provocată de acumularea de gaze

Echipele de salvare din estul Germaniei au căutat marți dimineață trei persoane date dispărute în urma prăbușirii unei clădiri în orașul Görlitz, situat în estul țării, lângă granița cu Polonia.

Slovenia este pe punctul de a-l avea pentru a patra oară premier pe naţionalistul Janez Jansa, apropiat al lui Viktor Orban

Liderul dreptei naţionaliste slovene, Janez Jansa, a anunţat că a încheiat un acord de coaliţie pentru formarea unui nou guvern în Slovenia.

Recomandări
Procurorul-șef european Kovesi face acuzații grave la adresa unui fost guvern bulgar. ”Cei opt pitici”, caz unic în Europa

Laura Codruța Kovesi, procurorul-șef român al Parchetului European, acuză un fost guvern bulgar de ilegalități în numirea procurorului care a reprezentat Bulgaria în cadrul instituției europene. Magistratul suspendat de Kovesi a fost găsit acum vinovat. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

De ce au fost începute, simultan, mai multe șantiere în București. Explicația primarului Ciprian Ciucu

Primăria Municipiului Bucureşti a anunțat că a deschis simultan mai multe şantiere de infrastructură.