Ponta: "L-am informat pe Basescu despre propunerea pentru MJ. Nu a avut niciun fel de obiectie"

61303785

Victor Ponta a declarat ca l-a informat in cursul diminetii pe Basescu in legatura cu propunerea ca Robert Cazanciuc sa preia functia de ministru al Justitiei, premierul mentionand ca seful statului "nu a avut niciun fel de obiectie".

"Astazi, de dimineata, l-am sunat pe presedinte, pentru ca, dupa cum stiti foarte bine, presedintele trebuie sa accepte cererea de numire in functie, l-am informat, nu a avut niciun fel de obiectie si imediat ce se emite decretul de eliberare din functia de magistrat - pentru ca nu vroiam sa se creeze o posibila stare de incompatibilitate -, dupa aceea se poate emite decretul si se depune juramantul", a spus Ponta.

Premierul Victor Ponta i-a anuntat, joi, pe membrii Consiliului Superior al Magistraturii ca il propune pe Robert Cazanciuc, secretarul general al Ministerului Afacerilor Externe, in functia de ministru al Justitiei.

Surse oficiale declarau anterior ca Robert Cazanciuc, actualul secretar general al MAE, este luat in calcul pentru a prelua functia de ministru al Justitiei, detinuta in prezent, interimar, de premierul Victor Ponta.

Premierul Victor Ponta a participat, joi, in calitate de ministru interimar al Justitiei, la sedinta de la Consiliul Superior al Magistraturii. Robert Cazanciuc este in prezent secretar general al MAE.

Cazanciuc a fost, din 1995 pana in 1998 procuror in cadrul Parchetului de pe langa Judecatoria SAI, iar din 1998 s-a transferat la Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie, unde a lucrat timp de doi ani ca procuror in cadrul Biroului pentru relatia cu mass-media.

Din 2000 pana in 2001 a fost purtator de cuvant al aceluiasi Parchet, elaborand in aceasta perioada primul ghid de relatii cu presa al Ministerului Public din Romania.

In perioada 2001-2004 Robert Cazanciuc a fost director general si apoi subsecretar de stat in cadrul Corpului de Control al primului ministru.

Ca subsecretar de stat a coordonat echipa de elaborare a Acordului de cooperare administrativa cu OLAF. In 2004 a fost numit secretar de stat la Departamentul Implementare Programe si Ajustare Structurala, iar in 2005 a fost director general adjunct la Administratia Nationala a Penitenciarelor.

Apoi, pana in 2008, a fost procuror sef al Biroului pentru relatii cu presa din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Nicușor Dan, la 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Extremismul și revizionismul istoric rămân tentații reale”

„Pogromul de la Iași nu a reprezentat doar tragedia unei comunități, ci și o traumă profundă pentru întreaga societate românească”, a spus președintele Nicușor Dan, în mesajul rostit cu ocazia comemorării a 85 de ani de la masacrul din iunie 1941. 

Accident grav de muncă. Un bărbat din Suceava și-a strivit capul într-un utilaj defect

Un bărbat a fost rănit, duminică după amiază, în timp ce încerca să repare un utilaj care s-a defectat, într-o fabrică de ţevi din judeţul Suceava.

Avertizare de Cod galben de furtuni în patru județe. Sunt semnalate ploi torențiale

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis duminică atenţionări nowcasting Cod galben de furtună pentru zone din judeţele Alba, Gorj, Vâlcea şi Suceava, valabile pe parcursul următoarei ore.

Recomandări
România a încasat peste 9 miliarde de euro după aproape 5 ani de PNRR. Ce fonduri mai poate atrage

România a ajuns la peste 9 miliarde de euro primite prin PNRR, după ce a patra cerere de plată a fost aprobată integral. Programul care se desfășoară de aproape 5 ani ar urma să se termine pe 31 august 2026.

Un an de când Nicușor Dan promite raportul despre alegerile anulate. 10 momente în care a schimbat termenele și mesajele

A trecut mai bine de un an de când Nicușor Dan promitea că românii vor afla adevărul despre anularea alegerilor prezidențiale din 2024.

Putin tocmai a încheiat un summit secret cu cel mai apropiat aliat al său. Tensiunile care i-au forțat să discute pe ascuns

Președintele rus Vladimir Putin și aliatul său de bază, liderul belarus Aleksandr Lukașenko, au încheiat summitul secret pe care cei doi l-au ținut în Valdai, Rusia.