Risc de viituri majore pe râuri din Moldova, până joi. Hidrologii au emis Cod portocaliu de inundații

62483171

Hidrologii au actualizat, miercuri, codurile hidrologice pentru râuri din Moldova şi Dobrogea şi anunţă risc de viituri majore, până joi.

INHGA a instituit Cod portocaliu, care intră în vigoare joi, 19 septembrie, la ora 5:00 şi este valabil până la ora 18:00.

Vor fi vizate râurile din bazinele hidrografice:

  • Bârlad - afluenţii de stânga aferenţi sectorului aval staţia hidrometrică Vaslui (judeţele: Iaşi, Vaslui şi Galaţi);
  • Siret – afluenţii de stânga aferenţi sectorului aval staţia hidrometrică Lungoci (judeţul Galaţi);
  • Prut – afluenţii aferenţi sectorului aval staţia hidrometrică Drânceni (judeţele: Vaslui şi Galaţi).

inundații

De asemenea, este în vigoare Codul Galben, miercuri, de la ora 12:00, până joi, la ora 24:00, pe anumite sectoare de râuri din judeţele Vaslui, Iaşi şi Galaţi.

Acelaşi cod va fi activ începând de joi dimineaţa, de la ora 3:00, până la miezul nopţii, pe râuri din judeţele: Botoşani, Iaşi, Neamţ, Vaslui şi râurile din judeţul Tulcea.

”Fenomenele vizate constau în scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri. De asemenea, există probabilitatea depăşirii cotelor de apărare”, a transmis INGHA.

Meteorologii au emis avertizare cod galben de precipitaţii, pentru judeţe din Moldova şi nordul Dobrogei, unde anunţă cantităţi de apă ce pot ajunge la 30 de litri pe metru pătrat.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Un bărbat din Gorj a fost dat dispărut de familie după 10 ani. A plecat la muncă în Norvegia şi nu s-a mai întors

Un bărbat de 35 de ani, din oraşul Târgu Cărbuneşti, a fost dat dispărut de familie după zece ani, acesta plecând în 2014 în Norvegia, la muncă, informează, miercuri, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj.

 

Un BMW de 120.000 de euro a fost confiscat de polițiștii din Constanţa în urma unui control. Ce au descoperit

Un autoturism de lux, în valoare de aproximativ 120.000 de euro, căutat de autorităţile din Germania, a fost descoperit de poliţiştii de frontieră în Portul Constanţa înainte de a fi exportat cu o navă tip Ro-Ro în Georgia.

Un copil de 14 ani a fost prins când conducea în Bucureşti un moped pe care-l furase. Ar fi consumat substanţe psihoactive

Un adolescent de 14 ani a fost prins, în noaptea de marţi spre miercuri, când conducea în Bucureşti un moped pe care-l furase.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.