Risc de inundații în 14 judeţe ale ţării, până joi noapte. Zonele aflate sub cod galben hidrologic

62406697
Shutterstock

Hidrologii au prelungit şi au extins atenţionarea Cod galben de viituri, aceasta fiind valabilă pentru sectoare de râuri din 14 judeţe, până joi noapte.

Sunt aşteptate scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale, care se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe râuri din judeţele Dâmboviţa, Prahova şi Buzău.

Potrivit Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA), având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 24 de ore, specialiştii au prelungit Codul galben emis marţi.

Astfel, începând de miercuri, de la ora 12:00, până joi, la ora 9:00, riscul de viituri este prezent pe râuri din bazinele hidrografice: Vişeu (judeţul Maramureş), Someşul Mare (judeţul Bistriţa-Năsăud), Bistra (judeţul Caraş-Severin) şi Olt (judeţele: Sibiu, Vâlcea şi Argeş).

Tot de miercuri, de la ora 12:00, până joi, la ora 24:00, Codul galben va afecta şi anumite sectoare de râuri din bazinele hidrografice: Olt (judeţele: Harghita, Covasna, Braşov şi Sibiu), Argeş, Dâmboviţa (judeţele: Argeş şi Dâmboviţa), Ialomiţa (judeţele: Dâmboviţa, Prahova şi Ilfov), Prahova (judeţele: Prahova şi Ialomiţa), Buzău (judeţele: Braşov, Covasna, Buzău şi Prahova), Râmnicu Sărat (judeţele: Buzău şi Vrancea) şi Putna (judeţul Vrancea).

„Atenţionarea hidrologică vizează în principal fenomenele de scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale, care se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe unele râuri din judeţele: Dâmboviţa, Prahova şi Buzău. De asemenea, există probabilitatea depăşirii cotelor de atenţie pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate”, au precizat hidrologii.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Schimbare drastică de vreme în România. Zona în care stratul de zăpadă a ajuns să măsoare 52 cm. „Nu mai pot merge în tricou”

Schimbare drastică de vreme, după temperaturile estivale de zilele trecute. La munte a nins și vremea s-a racit, dar meterologii atrag atenția că este vorba, de fapt, de valori normale pentru jumătatea lunii aprilie.

Învățător din Buzău, condamnat după ce a agresat sexual o elevă. Trebuie să-i plătească daune de 25.000 de lei

Un învăţător din cadrul Şcolii Gimnaziale Măgura a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare.

 

A intrat în vigoare. Toate restaurantele și barurile sunt obligate să ofere acest produs gratuit tuturor clienților

Restaurantele, barurile, cantinele și chiar firmele de catering vor fi obligate, prin lege, să le ofere apă potabilă clienților care vor cere, scrie profit.ro.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Navă cargo scufundată în Marea Neagră, după un incendiu și avarii la bord. Cei 12 membri ai echipajului au fost salvați

O navă cargo sub pavilionul Republicii Dominicane s-a scufundat în Marea Neagră, după ce a transmis un semnal de alertă și a raportat un incendiu la bord și avarii severe. Cei 12 membri ai echipajului au fost recuperați din apă în viață.