Remorcher rusesc lovit cu o dronă amfibie, în largul coastelor Crimeei. „Saturn nu va mai naviga"

62449820
Profimedia

Un remorcher rusesc a fost lovit de forțele ucrainene în largul Crimeei, a anunțat serviciul de informații ucrainean.

Armata ucraineană a transmis joi că în cursul nopţii a reuşit străpungerea cu succes a liniei defensive ruse din Marea Neagră şi a lovit cu succes un remorcher inamic în largul coastelor Crimeei, potrivit unui comunicat preluat de news.ro.

Saturn nu va mai naviga", anunță serviciul ucrainean, referindu-se la remorcherul rusesc, publicând și o înregistrare video cu momentul atacului forţelor speciale, care sugerează că a fost folosită o dronă amfibie.

„În urma operaţiunii din apele lacului Panske, o altă navă a invadatorilor ruşi a fost distrusă. Distrugerile au fost provocate de foc, după ce s-a reuşit străpungerea cu succes a liniei de bariere defensive a ocupanţilor din Marea Neagră", afirmă serviciul militar de informaţii.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Regina Camilla, cu lacrimi în ochi la evenimentul care marchează Ziua Z. Explicația pentru care a purtat roz | FOTO

Regina Camilla a ales o culoare suprinzătoate pentru a marca 80 de ani de la Debarcarea din Normandia. Ea a participat la evenimentele prilejuite de Ziua Z alături de regele Charles și prințul William.  

Rusia a dezvăluit noile sale rachete termobarice din seria TOS-3 ”Dragon”. Au protecție anti-dronă și produc explozii mari

Cel mai nou model al seriei rusești TOS de lansatoare de rachete termobarice a fost văzută, posibil pentru prima dată, într-o prezentare militară în Rusia.  

Crime șocante în Myanmar. Soldații au ucis și torturat cel puțin 50 de oameni: legați la ochi, bătuți și incendiați

Cel puțin 50 de persoane au fost ucise de soldații din Myanmar într-un raid asupra unui sat din statul Rakhine săptămâna trecută, afirmă locuitorii și forțele de opoziție.  

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.