Reacția românilor blocați timp de o lună pe o croazieră în SUA, la întoarcerea în România

×
Publicitate

Aproximativ 300 de români au ajuns acasă în noaptea de miercuri spre joi, după ce au petrecut săptămâni întregi în izolare, pe nave de croazieră.

Pentru că zborurile au fost anulate, au fost nevoiţi să aştepte până când autorităţile au găsit o rezolvare.

Au avut parte de toate condiţiile, spun ei, însă lipsa informării le-a dat bătăi de cap. Mai mult, compania pentru care au lucrat a făcut tot posibilul să îi ţină departe de coronavirus.

Blocaţi pe o navă în Statele Unite ale Americii, cei aproximativ 300 de români au ajuns mai întâi în Dubrovnik, Croaţia. De acolo, au fost preluaţi cu autocare şi duşi către aeroport.

Bărbat: "300, de pe vreo 16 vapoare. Probleme tehnice de aranjament, nu ne-au dat detalii la zborul din 8 aprilie care era aranjat pentru 300 şi ceva de români. Am luat legătura şi cu consulul român de la Washington."

Bărbat: "O lună de zile să stai într-o cabină, nu cred că-i chiar drăguţ. Eu mai aveam din contract, eu sunt unul dintre fericiții care au venit mai devreme. Dacă nu ne ajuta ambasada, probabil că dura mult mai mult."

Deşi n-au avut voie să părăsească nava, românii nu s-au plâns de condiţiile puse la dispoziţie de compania pentru care au lucrat.

Bărbat: "Mâncare decentă, cazare în cabina de pasageri. Fiecare stătea singur, dacă nu erai cuplu cu cineva. Dacă erai cu soţie, parteneră, stăteai cu ea în cabină. A fost totul ok. Ţinând cond de situaţiile care sunt, cu toate zborurile anulate, compania a încercat să ne dea zboruri, dar nu s-a putut şi ne-au adus în final cu vasele în Europa."

În plus, spun că au fost luate toate măsurile şi pentru a preveni infectarea cu coronavirus.

Reporter: Aţi fost testat acolo pe navă?
Bărbat: Da şi plus luarea temperaturii de două ori pe zi. Ne-au lipsit informaţii şi faptul că nu ştiam când ajungem acasă.
Reporter: Când vi s-a spus că trebuie să veniţi acasă?
Bărbat: Cu două zile înainte.

Nu acelaşi lucru s-a întâmplat şi în avionul care i-a adus acasă, spun pasagerii.

Reporter: În avion cum aţi călătorit, s-au respectat normele de distanţare?
Bărbat: Nu prea, dar a fost ok.

Pentru că este vorba despre personal navigabil, românii ajunşi acasă nu au fost plasaţi în izolare la domicilu.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Zeci de tractoare, strânse în comuna Polovragi pentru Inspecția Tehnică Periodică

N-a fost nici expoziție și nici protest al proprietarilor de tractoare din Gorj. Cu toate acestea, zeci de astfel de utilaje s-au strâns într-un singur loc.

Bombardiere și avioane de luptă rusești, interceptate în apropierea spaţiului aerian al României

Forţele aeriene române au efectuat o misiune de poliţie aeriană de însoţire a patru aeronave ruseşti care au zburat, marţi, deasupra Mării Negre, în apropierea spaţiului aerian al NATO.

Cum a încercat un bărbat să profite de aglomerația de la vamă pentru a intra în țară cu droguri

Aglomerația de la intrarea prin vămile din vestul țării nu l-a ajutat prea mult pe un bărbat care a vrut să se furişeze în țară cu aproape 100 de grame de droguri.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.