Protest al angajaților din sănătate, joi la București. Ce vor anunța sindicaliștii

62399022

Protestul angajaților caselor de sănătate continuă joi în fața sediului central al CNAS din București. Oamenii susțin că nu au mai primit măriri salariale din 2018.

Angajaţi ai caselor judeţene de sănătate protestează joi în faţa sediului Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, joi, îcepând cu ora 10, transmite news.ro.

Angajaţii Caselor Judeţene de Asigurări de Sănătate vin la Bucureşti pentru a protesta alături de colegii lor din Casa Naţională de Sănătate. Protestul are loc începând cu ora 10:00, în faţa sediului CNAS (Calea Călăraşi, nr. 248)”, anunţă Blocul Național Sindical.

Preşedintele BNS, Dumitru Costin, şi Dan Anghel, din partea conducerii Federaţiei Sindicatelor Caselor de Asigurări de Sănătate urmează să prezinte planul de acţiune pentru perioada următoare.

Protestele angajaţilor din cadrul CNAS/ CAS judeţene se desfăşoară în toate judeţele ţării. Protestul a început de joi, 2 noiembrie şi continuă pe perioadă nedeterminată. La acest moment, în toate judeţele ţării, angajaţii protestează fie în birouri prin întreruperea lucrului, fie în faţa instituţiilor”, au transmis, miercuri, reprezentanţii Blocului Naţional Sindical.

Protestul este generalizat, pe perioadă nedeterminată şi este generat de lipsa dialogului social, nerezolvarea problemelor din sistem, dar şi de faptul că salariile nu au mai crescut din 2018.

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Bucureștiul este în război cu șobolanii. Primăria Capitalei: „Lupta trebuie să se dea pe mai multe fronturi”

Primăria București susține că cele 140.000 de cutii cu raticid amplasate în oraș nu sunt suficiente pentru combaterea șobolanilor, atât timp cât aceștia găsesc hrană pe străzi și la tomberoane.

Polițist din Râmnicu Vâlcea, erou în toiul nopții. A sărit în râul Olănești pentru a salva o fată căzută în apă

Curajul unui subofițer de poliție din Râmnicu Vâlcea și al unor trecători, a făcut, marți noaptea, diferența între viață și moarte.

Fake news periculos. Precizări ale Armatei asupra identității piloților F-16 care au doborât dronele rusești

Armata Română a dezmințit, prin Baza Aeriană Borcea, fake news-urile referitoare la identitatea piloților de pe avioanele F-16 care au doborât cele trei drone rusești intrate pe teritoriul României. 

Recomandări
A doua zi de grevă generală în spitale. Sanitas: Negocierile pe noua lege a salarizării nu au dus la soluții

A doua zi de grevă generală în spitalele din România. Preşedintele Federaţiei Sanitas, Iulian Pope, a anunţat, după discuţiile de la Ministerul Sănătăţii pe tema legii salarizării, că greva din sistemul de sănătate va continua şi miercuri.

Escaladare în Orientul Mijlociu după un „atac-surpriză” al Iranului. SUA și Arabia Saudită au răspuns cu lovituri comune

Armata SUA a interceptat rachete balistice lansate de Iran în cadrul unei tentative de „atac surpriză” asupra forţelor americane din Orientul Mijlociu, a anunţat marţi Comandamentul Central al SUA. 

Ilie Bolojan, la finalul ședinței de Guvern: „Greva din sănătate s-a bazat pe minciuni. Niciun salariu nu va scădea”

Premierul interimar Ilie Bolojan a susţinut marţi declaraţii de presă la finalul şedinţei de Guvern, referitor la greva din sistemul de Sănătate.