Proiect de lege: un deputat cere ca violatorii sa stea la inchisoare 25 de ani. Pentru ce fapte cere pedepse pe viata

61607789

Ca reactie la cazul de viol din Vaslui, deputatul neafiliat Bogdan Diaconu a depus luni la Parlament un proiect de modificare a Codului Penal care sa inaspreasca pedepsele pentru astfel de fapte.

Deputatul, care este presedintele si singurul reprezentant in Partlament al Partidului Romania Unita, a depus pe 3 august o propunere legislativa privind insaprirea pedepselor pentru viol si pedofilie. Proiectul, afirma politicianul, a rezultat dintr-o dezbatere publica pe care a organizat-0 pe Facebook, motivat fiind de cazul din Vaslui.

Diaconu cere ca violul sa fie pedepsit cu inchisoarea de la 15 la 25 de ani sau de la 20 la 25 daca victima este minora, ruda in linie directa sau in ingrijirea faptasului ori daca au fost mai multi violatori. De asemenea, comiterea unui act de natura sexuala impotriva minorilor, altele decat raporturile sexuale, si determinarea minorului sa suporte ori sa efectueze un astfel de act, ar urma sa fie pedepsita cu inchisoarea de la 15 la 25 ani.

Daca violul are ca urmare moartea victimei, deputatul propune ca pedeapsa sa fie pe viata. Si fapta persoanei majore de a-i propune unui minor sub 13 ani sa se intalneasca, in scopul comiterii unui act sexual, chiar daca este facuta prin telefon sau pe Internet, va fi pedepsita cu inchisoare de la 5 la 10 ani.

deputatul neafiliat Bogdan Diaconu FOTO FACEBOOK

In expunerea de motive, deputatul Bogdan Diaconu (foto sus) afirma ca Romania a devenit in ultimii ani „un paradis al turismului sexual pentru pedofili, lucru inacceptabil si care trebuie contracarat cu toata puterea legii”. El sustine ca „numai un cadru legislativ dur si aplicat corect poate rezolva aceasta problema in societate si incuraja victimele sa depuna plangere atunci cand sunt abuzate sexual. Tratarea cu indiferenta a acestor cazuri, ba chiar condamnarea morala tot a victimelor, face ca doar circa 10 la suta dintre cazurile de viol sa fie raportate si sa se caute pedepsirea faptasilor in justitie.” Bogdan Diaconu mai spune ca „modificarea Codului Penal raspunde unei nevoi reale si urgente a societatii, cetatenii dorind ca abuzurile sexuale sa fie oprite, iar femeile si copiii din Romania sa poata trai in siguranta.”

Deputatul a lansat o dezbatere pe Facebook dupa cazul de la Vaslui, cand cei 7 autori ai violului din satul Valeni au fost lasati liberi de magistrati. Sute de mii de oameni au semnat petitia pentru arestarea faptasilor, CSM a declansat o investigatie pentru a stabili de ce acestia nu sunt dupa gratii iar politicienii s-au grabit sa preia tema si sa o foloseasca in scopuri proprii. Dupa ce cazul violului din Vaslui public, in toata tara au iesit la iveala fapte similare, carora in multe cazuri le-au cazut victime minorii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Un urmărit internaţional aflat pe lista Most Wanted, adus din Rusia în România. Are de executat peste 12 ani de închisoare

Un urmărit internaţional din categoria Most Wanted a fost adus în ţară, luni, din Rusia.

Un bărbat din Timiş a fost reţinut după ce a furat 40 de panouri fotovoltaice

Un bărbat a fost reţinut, marţi seara, de poliţiştii timişeni, pentru furtul calificat a 40 de panouri voltaice şi a altor componente, în urma mai multor percheziţii domiciliare efectuate în satul Jena din comuna Găvojdia.

Primăria Capitalei anunță că va construi opt parcări subterane și una supraterană. Zonele vizate de proiect

Municipalitatea București intenţionează să construiască opt parcări subterane şi una supraterană, toate în parteneriat public-privat.

Recomandări
Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.