Prognoza meteo 29 septembrie 2021. Vreme în general închisă, cu nori si ploi slabe, în aproape toată țara

×
Publicitate

Miercuri, 29 septembrie, avem mulți nori, ploi slabe în jumătatea vestică a țării și temperaturi modeste. Maximele pleacă de la 13 grade în depresiuni și se opresc pe la 21 de grade în vestul țării.

În Dobrogea și Bărăgan vor fi perioade cu soare, dar și înnorări și poate câțiva stropi de ploaie. Vântul mai are unele intensificări în Dobrogea, iar temperaturile se opresc pe la 18 grade.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei, se anunță o zi plăcută, cu soare, câțiva nori de vreme bună și temperaturi cu 2-3 grade peste cele de marți.

În nordul Moldovei și în Bucovina, atmosfera va fi însorită, norii apar în treacăt și se încălzește ușor. Maximele se vor situa intre 14 și 18 grade Celsius.

În schimb, în nordul Transilvaniei și în Maramureș se adună norii și vor aduce câteva ploi slabe, apare puțin și soarele iar temperaturile scad ușor.

În ținuturile vestice se mai încălzește puțin, o să plouă din când în când, dar vor fi și scurte perioade cu soare. Vântul va avea intensificări în Banat și la amiază vor fi cel mult 21 de grade Celsius.

În Transilvania se anunță vreme bună în estul proviniciei, dar în rest vor fi înnorări și ploi sporadice. Vântul suflă mai tare în zonele de munte, iar temperaturile urcă până la 17 grade.

În Oltenia, urmează o zi închisă cu ploi cam peste tot. Maximele termice, în scădere fata de ieri ajung pe la 17 grade.

În ținuturile sudice, vor fi înnorări, condiții de ploaie slaba și maxime de până la 18-19 grade Celsius.

 

Vremea în București

 

În București, ziua de astăzi ne aduce atmosferă închisă și rece, un pic de vânt și o maxima de 19 grade. La noapte, înnorările persistă și se răcește ușor.

 

Vremea la munte


Și la munte avem o zi destul de mohorâtă, dar se arată puțin și soarele, îndeosebi în masivele din estul țării. Ploile apar sporadic în Carpații Occidentali, iar vântul prinde putere în vestul Meridionalilor. Temperaturile continuă să scadă în masivele sudice.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Amenzi de mii de lei pe DN1C: doi șoferi filmați din aer făcând depășiri periculoase, permise suspendate până la 240 de zile

Doi şoferi au de plătit amenzi în cuantum de mii de lei după ce au fost filmaţi conducând agresiv şi făcând depăşiri periculoase pe un drum naţional din judeţul Cluj. 

O femeie din Constanța, care băuse detergent, s-a aruncat dintr-o ambulanță aflată în mers. O altă salvare a intervenit

O femeie a fost preluată, duminică, de un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Constanţa, după ce a afirmat că a băut detergent în mod intenţionat. 

Incendiul uriaș din Soveja a fost localizat de pompieri. Peste 30 de gospodării afectate, 300 de persoane evacuate

Incendiul din localitatea Rucăreni, comuna Soveja, care a afectat 32 de locuinţe, jumătate arse din temelii, ar fi fost scăpat sub control de o bătrână, a declarat primarul Ionuţ Filimon. Focul a fost localizat, anunță pompierii.

Recomandări
Donald Trump a supraviețuit și celei de-a treia tentative de asasinat. Filmul atacului armat de la Washington

Au fost scene extrem de tensionate la un eveniment la care participa Donald Trump, în sala de recepții din subsolul unui hotel din Washington.

Încă o dronă rusească prăbușită în România, a treia în 24 de ore. SRI confirmă că aceasta avea încărcătură explozivă

Resturile unei a trei drone au fost găsite duminică în județul Tulcea. Potrivit Ministerului Apărării, fragmentele au fost descoperite între localitățile Luncavița și Văcăreni. 

Mii de gospodării din trei județe au rămas fără curent din cauza avariilor provocate de vânt. Ce localități sunt afectate

Mii de gospodării din judeţele Suceava, Neamţ şi Harghita nu sunt alimentate cu energie electrică, duminică după amiază, din cauza avariilor produse de vânt pe reţeaua de alimentare.