Peste 4.000 de președinți de secții de votare din țară s-au retras din funcție

×
Publicitate

Cu doar două zile înaintea Referendumului din acest weekend, peste 4.000 de președinți de secții de votare din țară s-au retras din funcție.

Asta înseamnă că în acest moment una din cinci secții nu are președinte. Reprezentanții Autorității Electorale Permanente au declaratcă fenomenul nu ar trebui să pună probleme organizatorilor.

Vicepreședintele Autorității Electorale Permanente, Marian Muhuleț, a spus că retragerea președinților de secții de votare înaintea referendumului pentru redefinirea familiei nu este o situație excepțională, fiind vorba despre diverse motive personale care fac imposibilă participarea la procesul electoral.

Muhuleț a spus că este un proces perfect normal, aceștia fiind practic trași la sorți din baza de date. 

Vicepreședintele AEP a mai spus că același lucru s-a întâmplat și la alegerile parlamentare din 2016.

De asemenea, el a mai spus că AEP a primit telefoane de la cei aflați în baza de date și care nu au fost trași la sorți, aceștia oferindu-se să participe la procesul electoral de sâmbătă și duminică.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Carmen Dan: ”Vor fi plătite orele suplimentare pentru cei care asigură măsurile de ordine la referendum”

În videoconferința care a avut loc la sediul MAI, Carmen Dan a asigurat că ministerul pe care îl conduce are experiența necesară pentru gestionarea proceselor electorale.

Iohannis, la Universitatea Politehnica Bucureşti: ”Educația românească, într-un moment de cumpănă”

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat joi că, la Centenar, anul universitar a început cu provizorate atât la Ministerul Educaţiei, cât şi la Ministerul Cercetării.

Ce sancțiune vor primi elevii de la liceul din Reghin, găsiţi aproape în comă alcoolică

Incident şocant la un liceu din Reghin, judeţul Mureş. Doi elevi de clasa a 10-a au fost găsiţi de profesorul de serviciu la ora 8 dimineaţa aproape în comă alcoolică, în şcoală.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.