„Bombe cu ceas, pe roți”. Peste 40% dintre mașinile verificate de RAR în trafic, în 2024, aveau „deficienţe tehnice majore”

62529139
Inquam Photos / Octav Ganea

Peste 89.500 de vehicule au fost verificate în trafic de către inspectorii RAR, în 2024, iar 40,01% dintre acestea aveau deficienţe tehnice majore şi/sau periculoase, motiv pentru care au fost declarate neconforme.

”Registrul Auto Român a verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, în anul 2024, 89.520 de vehicule, la nivelul întregii ţări. În urma controalelor, inspectorii RAR au constatat că 40,01% dintre acestea aveau deficienţe tehnice majore şi/sau periculoase, motiv pentru care au fost declarate neconforme”, a transmis, miercuri, RAR, într-un comunicat de presă, potrivit News.ro.

Potrivit documentului citat, cele mai multe neconformităţi au fost constatate la:

-► instalaţia electrică de iluminare-semnalizare (24,51%);
-► emisiile poluante (18,91%);
-► punţi, jante, anvelope şi suspensie (11,29%);
-► vizibilitate (11,23%);
-► şasiu şi elemente ataşate şasiului (10,40%).

”Neconformităţi la sistemul de frânare au fost depistate la 5,12% dintre vehiculele controlate şi în 1,68% din cazuri au fost constatate probleme la sistemul de direcţie. În urma verificărilor s-au identificat deficienţe din sfera poluării la 6.380 de vehicule dintre cele controlate”, a mai transmis RAR.

Inspectorii RAR au identificat în trafic şi vehicule cu defecţiuni periculoase la sistemele de frânare, direcţie sau la punţi şi fuzete.

În cazul a 5.522 de vehicule s-a considerat că acestea prezintă pericol iminent de accident.

Aproximativ 2,2% dintre vehiculele verificate prezentau probleme legate de inspecţia tehnică periodică - ITP fals, expirat sau anulat”, au precizat oficialii RAR.

Aceştia, alături de poliţişti, au dat 27.032 de sancţiuni, au fost retrase 22.892 de certificate de înmatriculare, au fost imobilizate 341 de vehicule şi 304 ITP-uri au fost anulate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
Voucherele de vacanță, un instrument important în turismul românesc. Hotelierii investesc in infrastructură

Voucherele de vacanţă rămân un instrument important pentru susţinerea turismului românesc şi stimularea fiscalizării în domeniu, consideră preşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT), Cristian Bărhălescu.

Individul de 91 de ani care a agresat sexual două minore în Capitală nu este la prima abatere. Decizia luată în cazul lui

Bărbatul de 91 de ani din Capitală, fost cadru militar, acuzat că ar fi agresat sexual două minore, în autobuz, a fost plasat în arest la domiciliu.

Parcul acvatic fără sfârșit al lui Negoiță: încă 8,2 milioane de euro din bani publici, într-o construcție deja concesionată

Primăria Sectorului 3 va mai cheltui încă 43 de milioane de lei (circa 8,2 milioane de euro) din bani publici pentru Parcul Acvatic Pantelimon.

Recomandări
S&P Global avertizează că ruperea Coaliției poate afecta ratingul României: „Un blocaj prelungit poate duce la retrogradare”

S&P Global avertizează România că poate reduce ratingul în viitor dacă impasul guvernamental se prelungeşte. Este prima dintre cele trei mari agenţii de rating care transmite acum, oficial, un mesaj după demiterea guvernului prin moţiune de cenzură.

România și alte 35 de state au aprobat înființarea unui tribunal special, „ca cel de la Nürnberg”, pentru judecarea lui Putin

O coaliție formată din 36 de țări și Uniunea Europeană a aprobat crearea unui tribunal special pentru a-i judeca pe Vladimir Putin și pe liderii de vârf ai Rusiei pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei.

Cod portocaliu de averse torenţiale în țară. Multe județe vor fi lovite de grindină și vijelii până duminică dimineaţa

ANM a emis o avertizare Cod portocaliu de averse torenţiale pentru cinci judeţe şi o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, averse torenţiale, grindină şi vijelii pentru 19 judeţe şi municipiul Bucureşti, de sâmbătă până duminică.