Muncitor din Harghita, mort după ce a căzut de pe o schelă de la șapte metri înălţime

62276158
StirilePROTV

Un muncitor care lucra pe o schelă, în Miercurea Ciuc, a murit, luni, după ce a căzut de a la şapte metri înălţime. Autorităţile au deschis o anchetă.

 

Azi, 5 septembrie 2022, poliţiştii din cadrul Municipiului Miercurea-Ciuc, au fost sesizaţi cu privire la decesul unei persoane, în urma unei căderi de la un nivel superior. Echipa de cercetare, care s-a deplasat la faţa locului, a constatat faptul că un bărbat, de 50 de ani, din localitatea Barzava, în timp ce efectua lucrări, în calitate de angajat pe o schelă montată la înălţime, s-ar fi prăbuşit de la aproximativ şapte metri”, a transmis, luni, IPJ Harghita.

Sursa citată a precizat că, din păcate, bărbatul a decedat pe loc.

Inspectoratul Teritorial de Muncă a deschis o anchetă pentru a se stabili în ce condiţii a avut loc evenimentul.

De asemenea, în cauză a fost întocmit un dosar penal cercetările fiind continuate de către poliţişti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Prima navă încărcată cu cereale din Ucraina, în Portul Galaţi, va pleca spre Grecia

Fluxul de cereale din Ucraina prin Portul Galați începe să funcționeze. Este gata de plecare prima navă maritimă încărcată cu grâu, care are ca destinație Grecia.

Câine rămas captiv între mai multe conducte, salvat de pompierii din Arad

Un cățel, rămas captiv între mai multe conducte, a fost salvat de pompierii din Arad. Țevile, de mari dimensiuni și foarte grele, erau depozitate în curtea unei societăți industriale, iar patrupedul a rămas prins cu picioarele între ele.

O bătrână de 68 de ani din județul Alba a fost lovită crunt de bărbatul ei. A cerut un ordin de protecție împotriva acestuia

O bătrână de 68 de ani din județul Alba a cerut ordin de protecție în regim de urgență, după ce a fost crunt lovită de soț.

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.