Mii de sârbi, în stradă pentru a opta sâmbătă consecutivă. Imagini cu protestele din Belgrad

×
Publicitate

Mii de oameni au ieşit în stradă la Belgrad împotriva preşedintelui sârb Aleksandar Vucic pentru a opta sâmbătă consecutivă

"Preşedintele Vucic trebuie să-şi înainteze demisia pentru ca Serbia să poată fi din nou un stat constituţional", a spus în faţa mulţimii Zoran Ivosevic, un fost judecător în principala instanţă juridică a ţării, relatează Agerpres

Ivosevic l-a mai acuzat pe Vucic că abuzează de separaţia puterilor în stat şi că decide în mod autocratic cine este sau nu vinovat în conflictele juridice.

Protestatarii au mers până în centrul Belgradului, la clădirea în care se află televiziunea sârbă RTS, şi până la sediul guvernului.

O alianţă largă de partide de opoziţie se află în spatele protestelor, care au fost declanşate de un atac, în luna noiembrie, asupra unui politician al opoziţiei.

Demonstraţiile sunt îndreptate împotriva unui climat de violenţă despre care opozanţii susţin că Vucic şi propagandiştii săi îl alimentează cu atacuri asupra disidenţilor şi a jurnaliştilor, notează dpa. Printre revendicările protestatarilor se află demisia lui Vucic şi încetarea controlului său asupra media

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Declarația finală a Summitului NATO: Rusia rămâne principala amenințare la adresa securității euroatlantice

Rusia reprezintă „o amenințare pe termen lung' la adresa securității și stabilității euroatlantice”, se arată în Declarația comună a liderilor NATO reuniți la Ankara. 

Topul celor mai bune orașe în care să locuiești în 2026. Pe primul loc este o capitală din Europa

Cel mai recent Indice Global al Calității Vieții 2026 desemnează cele mai bune orașe din lume în care să locuiești.

Riposta fermă a SUA asupra Iranului a vizat 80 de ținte. Ce au lovit americanii înaintea represaliilor Teheranului

De la Ankara, Donald Trump a anunțat că armistițiul cu Iranul s-a încheiat și i-a numit pe iranieni „oameni bolnavi și malefici”. 

Recomandări
Război juridic în PNL. Ce urmează după ce Tribunalul a suspendat hotărârile luate la Congres. Decizia este executorie

Tribunalul București a luat o nouă decizie în favoarea contestatarilor liberali ai lui Ilie Bolojan.

Cum își întărește apărarea România după summitul NATO. Programele în care a intrat țara noastră

România a anunțat la summitul NATO că va înființa, alături de alte state membre, „Banca pentru Apărare, Securitate și Reziliență”, prin intermediul căreia va fi sprijinită producția de echipamente militare. Unul dintre sediile instituției va fi la noi.

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.