Microbuz cu 14 oameni, spulberat de un TIR, in Covasna. Cinci persoane au fost ranite grav

×
Publicitate

Din cauza unui miel ratacit, 14 oameni au fost in pericol de moarte. Animalul a aparut in fata microbuzului care ii ducea spre Brasov si soferul a incercat sa-l evite. Din spate insa i-a lovit un TIR, al carui sofer nu a mai apucat sa franeze.

Cinci persoane au fost ranite grav si a fost nevoie inclusiv de un elicopter sa vina in ajutorul lor.

Operatiunea de salvare a durat mai bine de o ora. Patru echipaje SMURD, doua ambulante, un echipaj de descarcerare, dar si un elicopter, au venit acolo de urgenta.

In microbuzul zdrobit erau 14 persoane, care mergeau de la Sfantu Gheorghe spre Brasov. La un moment dat, in apropiere de Covasna, un miel ratacit de turma a tasnit de pe camp pe sosea.

Soferul microbuzului a franat, incercand sa-l evite, dar, imediat, din spate a simtit ca-l loveste ceva cu putere. Un TIR venea cu viteza in urma lui si soferul n-a putut frana in timp util.

Cu o distanta mai mare pastrata intre masini impactul putea fi evitat, spun politistii.

Cinci pasageri sunt acum raniti grav, iar o tanara de 23 de ani are ambele picioare rupte.

Din cauza impactului puternic, un barbat de 40 de ani a ramas prins in microbuzul strivit. Pe langa cele cinci victime cu rani foarte grave, ceilalti noua pasageri au fost destul de zdruncinati, insa au refuzat sa fie dusi la spital.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
O bucata din fatada hotelului Minerva din Capitala s-a prabusit. Un bebelus a fost ranit usor

O bucata din fatada hotelului Minerva din Capitala s-a prabusit, sambata dupa-amiaza, peste terasa unui restaurant. Un bebelus si o femeie au fost raniti usor in urma incidentului.

Descoperire periculoasa in Bucuresti. Un barbat a sunat la politie dupa ce a gasit doua grenade

Un barbat care cauta fier vechi a gasit, sambata, doua grenade functionale, ambele defensive, in raul Colentina din Bucuresti, munitia fiind preluata de pirotehnisti, care au dus-o intr-un poligon, pentru a o detona.

Accident cumplit in Cluj: 6 persoane grav ranite.Martorii au trecut prin foc ca sa salveze o victima

Scene ingrozitoare pe DN1, la intrarea in Cluj. Sase persoane, intre care o fetita de 12 ani, au ajuns in stare grava la spital dupa ce masinile in care se aflau au fost implicate intr-un accident cumplit.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.