Litoralul e gata pentru 1 mai. Ce a gasit ministrul turismului pe o plaja "perfecta"

×
Codul embed a fost copiat

In mai putin de o saptamana, 20.000 de turisti vor invada litoralul romanesc, spre bucuria hotelierilor si a comerciantilor. Daca planuiti sa va petreceti zilele libere de 1 mai in Romania, cu siguranta vreti sa vedeti cum arata plajele.

La fel a vrut si ministrul turismului, venit intr-o vizita fulger pe litoral. Coincidenta sau nu, utilajele lucrau de zor sambata dimineata in statiunea Mamaia, chiar inainte de venirea lui.

Autoritatile din Constanta au pregatit atent vizita ministrului turismului. Au stabilit dinainte bucata de plaja pe care aveau de gand sa i-o arate si, in stil pur romanesc, au inceput sa o cosmetizeze inca din zori. Cel putin sase utilaje ale Directiei Apelor Romane s-au ingrijit ca nisipul sa fie nivelat si curatat.

"Am venit sa vad starea plajelor, sa va cat de pregatite sunt, iar din ceea ce vad aici este in regula. Este adevarat ca plajele nu sunt in ograda noastra, noi ne ocupam de promovare si am venit sa ne asiguram ca turistii vor avea parte de plaje bune si tot ce au nevoie incepand cu 1 mai. Vrem doar sa tragem semnale de alarma acolo unde e cazul si sa-i felicitam acolo unde e cazul", a afirmat Cristian Petrescu, la Mamaia, dupa ce a vizitat plaja din fata Radio Vacanta.

Ministrul Turismului a fost rugat de jurnalisti sa se deplaseze cativa metri de la locul unde facuse declaratii pana in spatele unei terase, unde plaja era plina de scoici, iar in apropiere era un stalp de iluminat inclinat. "Cred ca exageram. Sunt zece metri cu scoici si un stalp fata de mii de metri de plaja in regula", a spus Cristian Petrescu.

Citește și
Bronz urat - 5
Fotografiile de care rade tot internetul. Nu incercati asa ceva acasa. GALERIE FOTO

La randul sau, directorul Administratiei Bazinale de Apa Dobrogea Litoral, Marian Mitrea, a spus ca pentru inlocuirea stalpului institutia pe care o conduce nu poate interveni pentru ca de acest lucru trebuie sa se ocupe proprietarul terasei respective, dar ca ABADL il va atentiona sa remedieze problema, iar daca nu o va face il va amenda.

Intrebat daca plaja a fost amenajata special pentru vizita ministrului, Mitrea a spus: "Eu am aflat vineri seara, la ora 20.00, ca vine domnul ministru. Plajele nu pot fi amenajate intr-o noapte, poate mai sunt locuri cu probleme, dar plajele sunt pregatite. De altfel, saptamana viitoare predam operatorilor peste 90 la suta din plajele de pe litoral".

Localnicii si turistii care au iesit la plimbare pe plaja au remarcat imediat schimbarea.

Jumatate dintre turistii asteptati weekendul viitor la mare vor alege Vama Veche si ramane de vazut cum va arata plaja cand vor ajunge acolo.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
O noua lectie de turism de la bulgari. 10.000 de romani isi vor petrece Pastele la vecinii din sud
O noua lectie de turism de la bulgari. 10.000 de romani isi vor petrece Pastele la vecinii din sud

Desi in Bulgaria de Pasti vor pleca in vacanta peste 10.000 de romani, macar 1.000, estimeaza hotelierii, se vor opri, totusi, si pe litoralul nostru.

Fotografiile de care rade tot internetul. Nu incercati asa ceva acasa. GALERIE FOTO
Fotografiile de care rade tot internetul. Nu incercati asa ceva acasa. GALERIE FOTO

Mai e un pic pana la data de 1 Mai, cand incepe oficial sezonul estival pe litoral, asa ca ne-am propus sa va amuzam cu o galerie foto... penibila pentru protagonistii imaginilor.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.