Incidența Covid-19 pe județe. Crește numărul de infectări în Timiș și Maramureș, aflate în zona roșie

62176552
StirilePROTV

Judeţul Timiş se menţine în zona roşie, cu 4,78 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în creştere faţă de ziua anterioară, iar judeţul Maramureş rămâne în zona roşie cu o incidenţă de 3,13.

 

Municipiul Bucureşti se situează în zona galbenă în ceea ce priveşte rata de infectare cu noul coronavirus cumulată la 14 zile, cu 2,46 cazuri la mia de locuitori, în scădere faţă de vineri (2,47), a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.

Alte 12 judeţe se regăsesc în zona galbenă (incidenţă între 1,5 şi 3), cele mai ridicate rate de infectare fiind în Cluj - 2,91, Ilfov - 2,88, Braşov - 2,85, Alba - 2,32.

Un număr de 28 de judeţe se află în zona verde (sub 1,5 cazuri la mia de locuitori), cele mai mici rate de infectare cu SARS-CoV-2 înregistrându-se în Vrancea - 0,72, Prahova - 0,67, Buzău - 0,66, Harghita - 0,65 şi Călăraşi - 0,63.

 

3.432 de noi cazuri în ultimele 24 de ore

 

Conform GCS, zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de infecţie cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt Bucureşti - 457 şi judeţele Timiş - 342, Cluj - 266, Braşov - 174, Constanţa - 125, Hunedoara - 114, Dolj - 106, Ilfov - 103 şi Iaşi - 91.

Cele mai puţine cazuri noi s-au înregistrat în judeţele Călăraşi şi Tulcea - câte 19, Covasna - 22, Harghita - 23 şi Mehedinţi - 26.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 3.432 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
INSP nu recomandă utilizarea lămpilor UV pentru dezinfecţia suprafeţelor în şcoli

Institutul Naţional de Sănătate Publică nu recomandă utilizarea lămpilor UV pentru dezinfecţia suprafeţelor în unităţile de învăţământ cu scopul limitării transmiterii COVID-19.

Coronavirus România, bilanț 27 februarie. 3.432 de noi cazuri în ultimele 24 de ore

Coronavirus România, bilanț 27 februarie. Până astăzi, 27 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 799.164 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Programarea pentru vaccinarea cu Pfizer, reluată de sâmbătă. Câte persoane vor putea primi serul

Programarea pentru vaccinarea cu serul produs de Pfizer/BioNTech se reia sâmbătă, iar în următoarele 20 de zile se vor putea imuniza încă 156.000 de persoane. Din 1 martie se vor deschide 130 de cabinete noi de vaccinare.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

SUA vor ca Europa să preia conducerea apărării continentului. Lazurca: „Elbridge Colby va veni în România”

Subsecretarul Pentagonului Elbridge Colby le-a transmis joi aliaților NATO că SUA vor o apărare a Europei condusă într-o măsură mai mare de europeni și le-a cerut opiniile în cadrul revizuirii prezenței militare americane pe continent.

Ciucu „echilibrează” bugetul PMB pe spatele copiilor, mamelor și a persoanelor cu dizabilități. Lista ajutoarelor tăiate

Consiliul General al Capitalei a aprobat vineri o serie de măsuri care schimbă semnificativ sistemul de stimulente financiare acordate bucureștenilor.