Igas, amenintat de politisti: vor protesta si ei daca nu li se vor rezolva problemele salariale

Traian Igas

Sindicatele din politie ameninta cu proteste, daca in aceasta saptamana, ministrul Traian Igas nu stabileste o intalnire pentru rezolvarea problemelor legate de drepturile salariale si conditiile de munca.

Sindicatul "Pro Lex" precizeaza, luni, intr-o adresa catre ministrul Administratiei si Internelor, ca are in vedere proteste de strada, daca in saptamana 16-20 ianuarie, nu li se solutioneaza o serie de revendicari.

Politistii cer acordarea restantelor la drepturile salariale si la norma de echipament, acordarea sporului de confidentialitate pentru promotia 2009, incadrarea agentilor de politie cu studii superioare in clasele de salarizare corespunzatoare studiilor, retinerea cotizatiei sindicale pe statul de plata si efectuarea deducerii acesteia din impozitul pe venit, potrivit adresei catre ministru.

"Pro Lex", impreuna cu alte trei sindicate ale politistilor au solicitat o intrevedere ministrului pe aceste probleme din 22 decembrie anul trecut, fara a primi un raspuns.

Politistii au mai protestat in vara anului trecut, nemultumiti de anuntatele disponibilizari de la acea data si de reducerea normei de hrana.

Citește și
Traian Igas
Traian Igas, intr-o ipostaza in care nu credeai ca o sa il vezi. Uite-l cum canta "3 Pastori". VIDEO

Anuntul politistilor privind intentia de a iesi in strada vine pe fondul a trei zile de proteste violente in Capitala. Cateva mii de oameni au iesit in strada la nivel national nemultumiti initial de scandalul dintre presedintele Traian Basescu si fostul subsecretar de stat Raed Arafat, care a dus la demisia din MS a fondatorului SMURD. Oamenii au iesit sa protesteze fiind impotriva proiectului legii sanatatii initiat de consilierii presedintelui, dar si de nivelul de viata din ce in ce mai scazut.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Marius Militaru neaga ca Traian Igas ar fi convocat comandamentul pentru situatii de criza
Marius Militaru neaga ca Traian Igas ar fi convocat comandamentul pentru situatii de criza

Ministrul de Interne Traian Igas a convocat, duminica seara, la MAI, comandamentul pentru situatii de criza ca urmare a evenimentelor inregistrate in ultimele zile in Piata Universitatii, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse oficiale.

Traian Igas, intr-o ipostaza in care nu credeai ca o sa il vezi. Uite-l cum canta
Traian Igas, intr-o ipostaza in care nu credeai ca o sa il vezi. Uite-l cum canta "3 Pastori". VIDEO

Hotarat lucru, ministrul de interne Traian Igas a intrat in spiritul sarbatorilor. Demnitarul s-a afirmat pe scena Palatului Culturii din Arad alaturi de formatia "Ciocarlia". Igas a cantat la microfon "3 Pastori".

Ministrul de Interne isi banuieste subalternii ca fura combustibil:
Ministrul de Interne isi banuieste subalternii ca fura combustibil:"Dam 2 mil euro lunar pe benzina"

Acuzatiile au fost facute de fata cu parlamentarii opozitiei, care i-au cerut lui Traian Igas sa suplimenteze bugetul, pentru ca ofiterii sa se poata deplasa in teritoriu.

Recomandări
Întâlnire decisivă Trump-Zelenski la Mar-a-Lago, pe tema planului de pace. Mizele Kievului și amenințările Rusiei
Întâlnire decisivă Trump-Zelenski la Mar-a-Lago, pe tema planului de pace. Mizele Kievului și amenințările Rusiei

Volodimir Zelenski se întâlneşte duminică cu Donald Trump în Florida pentru a încerca să obţină sprijinul preşedintelui american pentru noua versiune a planului de pace privind războiul din Ucraina, relatează AFP.

CCR se pronunță duminică asupra legii pensiilor magistraților, contestată de ÎCCJ și avizată negativ de CSM
CCR se pronunță duminică asupra legii pensiilor magistraților, contestată de ÎCCJ și avizată negativ de CSM

Curtea Constituţională a României este aşteptată să se pronunţe duminică asupra sesizării Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie privind legea referitoare la pensiile magistraţilor. 

Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați
Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați

Situație îngrijorătoare în spitalele de boli infecțoase din țară care au rămas fără locuri libere din cauza numărului mare de pacienți cu gripă.