Fermierii și transportatorii vor să protesteze în București timp de 3 zile cu 15.000 de mașini. Nicușor Dan refuză să aprobe

62388558
Facebook.com

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat, marţi, că a respins solicitarea transportatorilor şi a fermierilor de a organiza un protest în București, pe motiv că cererea nu este ”rezonabilă”.

Aceştia ar fi vrut să ocupe, de vineri până luni, cu 15.000 de vehicule, Piaţa Victoriei, ceea ce ar fi dus la paralizarea transportului în Capitală.

”Am respins solicitarea de protest a transportatorilor şi a fermierilor pentru că nu este rezonabilă. Aceştia au solicitat explicit ocuparea integrală de vineri până luni a Pieţei Victoriei şi a străzilor adiacente, pentru 15.000 de maşini si utilaje”, a scris, marţi, pe Facebook, primarul general al Capitalei.

Acesta apreciază că, în contextul protestului, întregul transport ar fi fost blocat în Bucureşti.

”Cel mai mare protest autorizat cu maşini a avut loc în 2017. Cele 3.800 de autoturisme au fost dispuse atunci în Piaţa Victoriei şi de-a lungul Bulevardului Kiseleff, dar fără blocarea circulaţiei”, a precizat primarul general.

Acesta precizează că ”dreptul la protest este consfinţit de lege, însă fără perturbarea funcţionării normale a drumurilor publice sau a transportului în comun”.

Vom aproba orice solicitare de protest care respectă legea, aşa cum am făcut şi până acum”, a adăugat primarul.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Momentul în care individul din Pitești a înjunghiat un bărbat, lângă o sală de jocuri de noroc. A fost arestat

Un bărbat de 38 de ani, din Pitești, a fost arestat pentru tentativă de omor, după ce l-a înjunghiat pe un altul, în apropierea unei săli de jocuri de noroc.

Doi bărbați au spart o casă din Bragadiru și au crezut că au dat lovitura. Ce s-a întâmplat după ce au furat 250.000 de lei

Doi bărbaţi sunt cercetaţi de poliţiştii şi procurorii din Ilfov, fiind suspectaţi că, la începutul lunii decembrie, au intrat într-o locuinţă din Bragadiru şi au furat 250.000 de lei, dar şi bijuterii de 50.000 de lei.

 

Bărbat prins beat și drogat la volan în trafic, în Braşov. Polițiștii au găsit în mașina lui peste 40 de plicuri cu droguri

Bărbat prins beat și drogat la volan în trafic, în Braşov. Polițiștii au găsit în mașina lui peste 40 de plicuri cu droguri

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.