Dosarul vamilor: George Popa, seful "Doi si un sfert" de la Constanta, a fost demis

60493081

Seful Serviciului de Informatii si Protectie Interna (SIPI) al judetului Constanta, comisar sef George Popa, a fost demis, miercuri in cadrul anchetei demarate de DGIPI.

 "In cadrul anchetei demarate de conducerea Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna (DGIPI), din ordinul ministrului internelor, Traian Igas, pentru verificarea modului de indeplinire a atributiilor de serviciu de catre lucratorii structurilor componente abilitate in plan teritorial si central, in legatura cu situatia fostului secretar general al MAI, astazi, 25 mai a.c., s-a luat masura eliberarii din functie a sefului Serviciului de Informatii si Protectie Interna (SIPI) al judetului Constanta, comisar sef Popa George", arata comunicatul Ministerului Administratiei si Internelor (MAI).

Masura a fost luata "ca urmare a managementului defectuos constatat la nivelul unitatii teritoriale in gestionarea competentelor specifice". Conducerea unitatii teritoriale va fi asigurata de comisarul de politie Marius Daniel Panait. Tot miercuri s-a dispus eliberarea din functie a sefului Biroului Protectie din cadrul SIPI Constanta. Ancheta interna derulata de conducerea DGIPI continua.

Igas a cerut, marti, conducerii Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna (DGIPI) sa inceapa o ancheta interna pentru a verifica modul de indeplinire a atributiilor de serviciu de catre angajatii structurilor componente abilitate in plan teritorial si central, in legatura cu situatia lui Laurentiu Mironescu la numirea in functia de secretar general al MAI si pe durata exercitarii functiei.

Fostul secretar general al MAI Laurentiu Mironescu a fost arestat preventiv de instanta suprema in dosarul privind coruptia din Vama Constanta, in care este cercetat alaturi de senatorul PDL Mircea Banias, de fostul director al Directiei Domenii Portuare Eugen Bogatu si de alte 27 de persoane. Laurentiu Mironescu este acuzat in acest dosar de initiere sau constituire a unui grup infractional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice forma a unui astfel de grup si trafic de influenta.

 Laurentiu Mironescu a fost numit in functia de secretar general al MAI in 5 ianuarie 2011.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Prinsi in plasa. Contrabandisti romani de scoici de apa dulce, opriti de politisti

Politistii romani au distrus o afacere valoroasa ca o perla, insa perfect ilegala. Acestia au reusit sa opreasca un transport de scoici de apa dulce cu destinatia Olanda.

Lovitura de teatru in razboiul Columbeanu. Irina s-ar putea intoarce la Izvorani.Vezi in ce conditii

Avocatii doamnei vin cu o propunere uluitoare dupa toata inversunarea cu care si-a cerut fetita: Irina ar putea creste, alaturi de tatal el, la Izvorani.

Mircea Basescu: "Fratele meu m-a sunat sa ma intrebe despre asocierea fiicei mele cu Mironescu"

Scandalul arestarilor din portul Constanta a ajuns si la fratele presedintelui Romaniei, Mircea Basescu. El a declarat ca a fost sunat de Traian Basescu, pentru a-l intreba despre implicarea fiicei sale, Raluca, intr-o firma cu Laurentiu Mironescu.

Recomandări
VIDEO cu Eclipsa de Soare. Europa a avut parte de o eclipsă totală de Soare, prima după 27 de ani

Miercuri, 12 august 2026, a avut loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care a putut fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice.

Forțele Navale: Dronele descoperite lângă Neptun Deep erau rusești. Avem 159 de mine marine distruse

Şeful Statului Major al Forţelor Navale, Mihai Panait, a afirmat că dronele descoperite şi distruse în Marea Neagră, în zona Neptun Deep, au fost de provenienţă rusească. 

Oficial moldovean întrerupe o întrebare în rusă: ”Nu vă înțeleg”. La repetare în română: ”Mulțumesc că vorbiți limba de stat”

Ministrul apărării din Republica Moldova, Anatolie Nosatîi, a întrerupt o jurnalistă de la NewsMaker care îi adresa o întrebare în rusă. La reluarea întrebării în română, ministrul i-a mulțumit jurnalistei pentru că vorbește limba de stat.