DOSARUL Gala Bute. Tudor Breazu, administratorul mosiei de la Nana a Elenei Udrea, arestat

×
Codul embed a fost copiat

Tudor Breazu, administratorul mosiei de la Nana a Elenei Udrea, a fost arestat preventiv, fiind acuzat ca a intermediat o mita de 50.000 de euro pentru fostul ministru, in dosarul "Gala Bute".

Tudor Breazu, administratorul mosiei de la Nana a Elenei Udrea, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Decizia judecatorilor Curtii de Apel Bucuresti nu e definitiva, ea putand fi atacata cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Tudor Breazu este acuzat de procurorii DNA de complicitate la luare de mita in dosarul ''Gala Bute'', iar suma despre care vorbesc anchetatorii este de 50.000 de euro.

In acelasi dosar, procurorii anticoruptie cer si arestarea Elenei Udrea pentru fals in documente, dar si pentru ca a abuzat de functia pe care o avea, ca sa organizeze evenimentul si sa castige capital politic.
 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Comisia Juridica a dat aviz favorabil pentru arestarea Elenei Udrea:
Comisia Juridica a dat aviz favorabil pentru arestarea Elenei Udrea: "Trebuie sa am posibilitatea sa ma apar"

O singura noapte o mai desparte pe Elena Udrea de momentul in care colegii parlamentari sunt chemati sa voteze daca ii ridica sau nu imunitatea.

Partidul care va vota
Partidul care va vota "pentru inceperea urmarii penale" in cazul Elenei Udrea. Deputata afla luni daca va fi arestata

Parlamentarii PMP vor vota in Parlament "pentru inceperea urmaririi penale" a declarat, duminica, presedintele PMP Eugen Tomac.

Cum arata
Cum arata "LISTUTA" lui Basescu. Fostul presedinte i-a multumit Elenei Udrea pentru absenta de la Congresul PMP

"Elena Udrea trebuie sa imi confirme ca este un om cinstit!" Dupa zile apasatoare de tacere, iata mesajul pe care Traian Basescu i l-a transmis public Elenei Udrea, de la tribuna congresului organizat de ''Partidul Miscarea Populara''.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.